,,Ak pár dní nemôžem operovať, mám abstinenčné príznaky“

Má dlhoročnú prax v odbore plastická chirurgia, je slovenským priekopníkom metódy Vaserlipo a tumescentná liposukcia. Svoje vedomosti pravidelne rozširuje nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Škótsku, či Veľkej Británii. Plastická chirurgia je nielen jeho remeslom, ale aj koníčkom a pre jeho zlaté ručičky bol dlhé roky vyhľadávaným odborníkom aj v Čechách. Hoci v súčasnosti skrášľuje len na Slovensku, kto vie, kedy ho túlavé topánky opäť zavedú na operačné sály v zahraničí. MUDr. Mahdi Nasab, plastický chirurg kliniky ENVY.

Pán doktor, kedy ste našli zaľúbenie v plastickej chirurgii? Vedeli ste už pri nástupe na medicínu, že by ste sa rád vydali týmto smerom?
Hoci som nebol vyprofilovaný od prvej chvíle, pomerne skoro som vedel, že by som sa chcel uberať týmto smerom. Bolo to asi v treťom ročníku štúdia. Odjakživa som mal cit na estetické veci. Ak poznáte seriál Monk, viete približne, ako veci vidím. (Smiech) Vadí mi, ak je obraz nakrivo, som zaťažený na symetriu. To je výborná dispozícia pre plastického chirurga. Nikdy som si nevedel predstaviť, že budem internistom, aj keď je to kráľovská disciplína medicíny. Vždy som túžil operovať. Dodnes mám abstinenčné príznaky, ak pár dní nemôžem ísť na operačnú sálu. Na dovolenke som už za krátku chvíľu ako fajčiar, ktorému vzali cigarety. (Smiech)
 
Všímate si na dovolenke ľudí a vravíte si v duchu: „Tu by sa dalo vylepšiť to a tu zas ono?“
To som sa už, našťastie, naučil vypnúť. Ale je pravda, že keď sa pozerám na ľudí, vidím rôzne drobnosti – napr., na ktorom boku spia. No nikdy to nikomu nepoviem, kým sa neopýta. Mal som totiž aj skúsenosť, že som svojej známej v dobrom úmysle povedal: „Tieto viečka už treba operovať.“ Veľmi sa jej to dotklo.
 
Pochádzate z Iránu. Ak by som hodnotila krajinu priezorom svojich nemnohých informácií, ktoré o nej mám, povedala by som, že to asi nie je miesto, kde sú ľudia veľkými fanúšikmi plastickej chirurgie...
A ako v mnohom inom o tejto krajine, by ste sa mýlili. (Úsmev). Plastická chirurgia je tam o niekoľko krokov vpred. Ak som tam na dovolenke, tri dni oddychujem a zvyšok času som na operačnej sále, aby som nasal všetky svetové novinky. Zaujímavosťou napríklad je, že kým u nás sa operácie nosa robia zriedka, tam mám kamaráta, plastického chirurga, ktorý operuje 550 nosov ročne.
 
Pravdepodobne to bude genetikou - že ľudia v tej časti zemegule majú nosy väčšie.
Áno. Ale je to aj tým, že muži tam dbajú o seba omnoho viac, ako na Slovensku.
 
Už ste napravili moje posunuté zrkadlo v téme Irán a plastická chirurgia. Prezraďte nám niečo viac aj o svojej krajine. V čom sa našinec najčastejšie mýli, ak príde na tému Irán?
Irán má dve veľmi rozdielne tváre. Ľudia v západnom svete poznajú prevažne len tú negatívnu. A to je veľká škoda, pretože táto krajina je podľa mňa úžasná – ľuďmi i prírodou. Máme tam more, lesy, púšť, hory i množstvo historických pamiatok. Ľudia sú veľmi dobrosrdeční a súdržní. Vetu: „Tvoj problém, vyrieš si ho,“ som počul prvýkrát na Slovensku. U nás by bolo nemysliteľné, vypustiť ju z úst. Na druhej strane je pravda, že iránsky temperament je veľmi prchký. Takmer každý konflikt dvoch mužov sa tam končí bitkou. Veľmi ma trápi, aký obraz má súčasný Irán vo svete, pretože je to asi tak, akoby som natáčal film o Slovensku a opomenul by som všetko dobré a pekné a ukázal by som len nerozvinuté oblasti, rómske osady, alebo alkoholikov v krčmách. Neklamal by som, len by som to vytrhol z kontextu. Pre mňa je neprípustné, aby niekto niekoho, alebo niečo hodnotil bez toho, aby to hlbšie poznal.
 
Na Slovensku ste študovali medicínu, ostali ste tu však kvôli láske. Alebo?
To, že som sa tu oženil a založil si rodinu, bol každopádne významný argument. Po druhej atestácii som pracoval v Škótsku, neskôr v Anglicku, ale čim dlhsie som tam bol, tým viac ma to ťahalo späť do Košíc. Aj keď v Prahe sa ma občas pýtajú: „Keď už žiješ na Slovensku, prečo práve na východe, ty vole?“ (Smiech). Ale mne sa tu veľmi páči, som tu nesmierne spokojný. Okrem iného tu žijú manželkini rodičia a pre mňa je dôležité, aby mali moje deti po blízku starých rodičov aspoň z jednej strany.
 
Má plastický chirurg nejaký profesijný sen? 
Neprestajne sa vzdelávať, mať možnosť zavádzať na svojej klinike svetové novinky a mať veľa spokojných klientov. Myslím, že sa mi to zatiaľ darí a najmä spokojnosť ľudí mi spôsobuje radosť.
 
Je známe, že vo vašej branži musí byť lekár aj dobrým psychológom.
To je pravda. 
 
Odmietli ste už u nejakého klienta vykonať zákrok?
Áno. Raz za mnou prišla krásna slečna, že jej o dvadsať rokov starší partner chce, aby niečo urobila so svojim zadočkom. Veľmi taktne som jej naznačil, že to, čo by mala vymeniť, nie je jej zadok...
 
 
Kto by netúžil po zvodných krivkách, ktoré sa čo najviac približujú súčasnému ideálu krásy? K tomu neodmysliteľne patrí aj brazílsky zadoček! No svalnatú, oblú a pekne tvarovanú zadnú časť tela nenadelila príroda každému, aké máte s týmto zákrokom skúsenosti? 
 „Tento zákrok vylepší nielen veľkosť a tvar, ale vyrieši aj pokles zadočku. To je dôvod, prečo k nám s požiadavkou na úpravu tejto časti tela chodia rovnako dámy ako i páni,“ hovorí doktor Nasab. Veľkou výhodou augmentácie podľa neho je, že prináša mimoriadne efektívne a trvalé riešenie.


Veľkosť a tvar sú však dve rôzne veci a až konzultácia s odborníkom môže odhaliť, či je prvotným problémom skôr nedostatok objemu alebo pokles zadku. Aj na základe toho možno vybrať vhodný postup úpravy.
Tých je hneď niekoľko. K metódam, ku ktorým nie je nutný skalpel, patrí napríklad tvarovanie kyselinou hyalurónovou alebo špeciálnym gélom. Obe látky sú určené na kontúrovanie postavy, sú bezpečné a prirodzené na dotyk. „Zákrok je šetrný a takmer bezbolestný. Po podaní  lokálnej anestézie sa  gél hyaluronátu alebo aquafillingu podľa potreby injekčne doplní  do oblasti sedacích svalov. Zákrok trvá 2 hodiny a na druhý deň sa teoreticky môžete vrátiť do pracovného rytmu. Z dôvodov hojenia je však potrebných asi  7-10 dní v šetriacom režime.
Ako zákrok druhej generácie sa označuje zväčšovanie istej partie vlastný tukom z inej časti tela. Je to prirodzená metóda, ktorá nezaťažuje organizmus umelými látkami.“ Aj tento zákrok prebieha v lokálnej anestézii, ušetrí vám jazvy i dlhšiu rekonvalescenciu. Prvým krokom je liposukcia, z ktorej získame tukové tkanivo. To sa rozdelí na dve časti a upraví. Z jednej extrahujeme iba kmeňové bunky a druhú časť zbavíme nevhodných balastných látok, krviniek, zápalových buniek či väzivových vlákien. Takto vznikne jedinečný materiál, ktorý neskôr použijeme ako výplň zadočku,“ opisuje MUDr. Nasab.
 
 Samozrejme, rovnako ako prsia, aj zadok sa dá zväčšiť pomocou silikónových implantátov. „Tie sa umiestnia do svalu, pričom výsledný tvar ovplyvňuje niekoľko faktorov: vrstva ruku, rozmery panvy, ci svalstvo,“ dodáva plastický chirurg.

 Liposukcia bokov  VASERLIPO - liposukcia novej generácie  VaserSmooth 2.0 TM 
 
 
 
Životopis v skratke:
    MUDr. Mahdi NASAB po absolvovaní Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v  Košiciach a následne atestáciách v odbore všeobecná chirurgia 1. stupňa a v odbore  plastická chirurgia svoju odbornú prax odštartoval na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie 1. súkromnej nemocnice v Košiciach – Šaci. Svoje odborné schopnosti ďalej rozvíjal nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
 
    Absolvoval viaceré kurzy a workshopy na Slovensku, v ČR, Škótsku a vo Veľkej Británii. Zúčastnil sa  niekoľkých významných svetových kongresov. Je držiteľom mnohých certifikátov z oblasti plastickej a estetickej chirurgie.
 

© 05.04.2017, Envy

ĎALŠIE Z TÉMY #PLASTICKÁ CHIRURGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.