Ako správne kombinovať aktívne látky?

Aktívne účinné látky nájdeme už takmer v každom produkte. Či už ide o čistenie, odličovanie, tonizáciu, séra, ampulky alebo krémy – je dôležité poznať určité výnimky. Čo s čím sa podporuje, a čo naopak netoleruje?

Ak rozprávam o kombinovaní, myslím tým domáce kombinovanie. Je úplne v poriadku nájsť niektoré netolerované kombinácie v jednom naformulovanom produkte. Rozdiel medzi domácim kombinovaním dvoch – troch sér v jednej rutine a kombináciou v jednom dopredu naformulovanom produkte je dosť značný. Každý výrobok totiž prechádza určitým testovaním, rôznymi klinickými testami či štúdiami a značka predsa neuvedie na trh produkt, ktorý by väčšinu používateľov podráždil alebo spôsobil rôzne reakcie. Kombinácie aktívnych látok sú premyslené. Ide o presne vypočítané koncentrácie, keď je produkt ešte neiritujúci. Na rozdiel od domáceho kombinovania, keď je možné si napríklad aj kombinovaním dvoch – troch sér s vysokými koncentráciami aktívnych látok v jednej rutine, privodiť nemalé problémy. Pokojne si tak viete privolať preexfoliáciu, dehydratáciu, podráždenia, začervenania, žihľavky či alergické reakcie. 

Každá pleť je iná a niečím výnimočná a každá sa správa špecificky. Nemožno predpovedať, či vám ospevované kozmetické produkty budú vyhovovať, alebo nie. Existuje však niekoľko kombinácií, ktoré navzájom prinášajú pre pleť benefity, a taktiež niekoľko kombinácií, keď sa dané látky navzájom nemusia. Vo všeobecnosti platí – môžete kombinovať čokoľvek s čímkoľvek, pokiaľ to vaša pleť toleruje. Niekedy sa problémy môžu objaviť až po dlhšom čase, preto je na mieste pravidelné pozorovanie stavu a kondície pleti.

Kombinácie, ktoré sa navzájom podporujú:

 • Retinoidy + Niacinamide = kombinácia redukuje možnosť iritácie či začervenania, ktoré môžu pri zavedení do rutiny spôsobiť retinoidy (je to ich prirodzený potenciál)
 • Niacinamide + Kyselina azelaová = kombinácia redukuje začervenanie pokožky, redukuje tvorbu kožného mazu a môže pomôcť s akné
 • Vitamín C + Opaľovací krém = kombinácia zvyšuje ochranu pleti pred poškodením UV žiarením. Vitamín C ako antioxidant výrazne napomáha opaľovaciemu krému s bojom proti voľným radikálom – slnečné žiarenie je totiž najväčší voľný radikál.
 • Niacinamide + Kyselina salicylová = kombinácia reguluje viditeľnosť rozšírených pórov (pôsobia opticky menšie) a reguluje tiež tvorbu kožného mazu. Navyše kyselina salicylová póry čistí do hĺbky od zoxidovaného mazu.
 • AHA/PHA kyseliny + kyselina hyalurónová = kombinácia poskytuje hydratáciu a vzpruhu mdlej, zrelej a menej citlivej pleti (AHA kyseliny). V prípade vyššej citlivosti pleti je vhodnejšie zvoliť jemnejšie PHA kyseliny.
 • Centella Asiatica + Vitamín C = kombinácia týchto dvoch látok zvyšuje produkciu kolagénu 1x viac, ako keď je každá látka použitá v rutine zvlášť
 • Green Tea + Caffeine = kombinácia sa navzájom podporuje, keďže kofeín podporuje schopnosť zeleného čaju bojovať proti voľným radikálom
 • Vitamín C + Vitamín E = kombinácia zvyšuje ochranu pred voľnými radikálmi. Vitamín E až štvornásobne podporuje antioxidačnú schopnosť vitamínu C.
 • AHA + Retinoidy = kombinácia bojuje proti akné – ale! Musí to byť už dopredu naformulovaný produkt od výroby, keďže v domácom kombinovaní by spolu mohli byť pre pleť príliš.

Na druhej strane stoja kombinácie, ktoré nie je príliš vhodné mixovať v jednej rutine:

 • Retinoidy + Vitamín C ≠ kombinácia môže spôsobiť iritáciu, začervenanie, šupinky či dehydratáciu pleti. Ak ich však chcete používať, riešením je používať retinoidy večer a vitamín C ráno.
 • Retinoidy + AHA/BHA/PHA ≠ kombinácia môže spôsobiť začervenie, iritáciu, šupinky či dehydratáciu pleti. Ak ich chcete mať vo svojich rutinách, najlepšie je striedať ich – jeden večer použiť retinoidy, druhý večer kyseliny. Ráno tieto látky nie sú odporúčané, vzhľadom k tomu, že zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie.
 • Vitamín C + AHA/BHA/PHA ≠ táto kombinácia môže síce spôsobiť iritáciu, ale neodporúča sa ju používať z iného dôvodu. Vitamín C vo forme čistej kyseliny askorbovej je aktívny pri pH = cca 3,5. Rovnako aj kyseliny sú aktívne pri danom pH cca 3,5. Preto nie je vhodné kombinovať ich spolu, ak chcete čerpať plné benefity z oboch. Riešením je použiť kyseliny večer a Vitamín C (s obsahom látky L-ascorbic acid) zase ráno.

Rada na záver: Pri akomkoľvek kombinovaní produktov či aktívnych látok je najlepšie pozorovať svoju pleť a vyhodnotiť ako sa správa, čo je prospieva a čo naopak nie. Toto sú len všeobecné odporúčania, ale v konečnom dôsledku záleží len a len na vašej pleti, aké kombinácie bude tolerovať a aké naopak už nie. Vo všeobecnosti však platí – produkty raďte do rutiny postupne. Viem, že častokrát sa novej rutine a novým produktom nedá odolať, ale začnite ich používať postupne, po jednom. Vyvarujete sa tak nielen možnému podráždeniu a iritácie, ale aj tomu, že nebudete vedieť určiť, či to spôsobil jeden produkt, alebo ich kombinácia. Tak isto by ste mali problém určiť, ktorý produkt z tých piatich nových to spôsobil… Najskôr aspoň 2-3 dni používajte v rutine jeden produkt a postupne do nej pridávajte ďalšie. V starostlivosti o pleť platí - pomaly ďalej zájdeš.

 

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 25.10.2021, Katarína Balabánová

ĎALŠIE Z TÉMY #ESTETICKÁ DERMATOLÓGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.