Alexandra Saša Gachulincová

Modeling rozhodne nie je jeden veľký žúr!

Je bezprostredná a priama. ENVY girl, ktorá precestovala svet, predvádzala na prestížnych mólach, stála pred objektívmi fotografov najrôznejších národností. Nemá rada lečo a miluje svoju rodinu. Rozpráva s ľahkosťou a jej partner na druhej strane môže mať pocit, že ju dlho a dobre pozná. Bezpozlátková a pritom krásne trblietavá.

Tento rok osláviš tridsiatku. Blahoželáme. Hovorí sa, že ak si nenosila mini doteraz, už prosím ťa, nezačínaj. Ako sa na vek pozeráš a čo tridsiatka pre teba znamená v rámci plánov, snov?

Áno, na konci mája oslávim míľnik – tridsiatku. Podľa mňa nikto nerieši vek tak ako my ženyJ Ja mám takú sínusoidu, niekedy si z veku nič nerobím, inokedy ho až príliš riešim a mám tú povestnú depku. Treba si užívať každý vek so všetkým, čo k tomu patrí, lebo opakovať sa už nebude. Je to všetko o životnom nastavení, eláne. Niekto sa cíti mladý v 60-tke iný ani v 20-tke nie. Sú dni, keď sa cítim mega staro, inokedy sa pozriem do zrkadla a vyzerám a cítim sa na 23. Myslím si, že na ženu v tomto veku je vyvíjaný dosť veľký tlak. Maj rodinu, urob si dieťa, maj kariéru... Treba sa v tom naučiť korčuľovať, nechať život plynúť, nebojovať s ním. Čo má prísť, to príde, všetko je ako má byť. 

Porovnávanie je cesta do záhuby, ale napriek tomu, že všetci o tomto fenoméne vieme, stále sa porovnávame... Porovnávaš sa aj ty? S rovesníčkami, kolegyňami, kýmkoľvek?

Neviem, prečo sme k porovnávaniu boli systémovo vychovávaní, v škole, pri športe. Porovnávanie je super do istej zdravej miery, keď nás nakopne a motivuje. Ale väčšinou nás ničí, hlavne naše sebavedomie. Musím sa priznať, že aj ja niekedy skĺznem do porovnávania, ale takého, že moja rovesníčka má už deti, ja nie, ale potom si poviem, že každý má inú životnú cestu. S kolegyňami sa neporovnávam, lebo každá sme iná – to sa ťažko pri modelingu alebo v umeleckej brandži porovnáva.

Úspech sa na teba lepí, minimálne ten v súťaži Elite Model Look na národnej a potom aj na celosvetovej úrovni ti otvoril dvere do sveta... potom to už, predpokladám, bola aj drina. Čo pre teba úspech znamená, ako by si ho charakterizovala?

Smejem sa, ďakujem. Bodaj by sa ten úspech na mňa lepil v každej sfére a stále. Pre každého úspech znamená niečo iné. Niekto považuje za úspech, keď má spokojnú a zdravú rodinu, iný, keď sa mu darí v práci, či športe. Pre mňa je úspech, keď mám zdravú rodinu a aj ja som zdravá, lebo to nie je samozrejmosť, hlavne v týchto časoch. A pravdaže, keď mám plnohodnotný vzťah, lásku na rozdávanie, keď som ja a moje blízke okolie šťastné. Je skvelé,  keď sa mi v práci darí, prináša mi to radosť a ľahkosť bytia. Za každým úspechom sú roky driny. Nič mi nepadlo z neba zadarmo a samo. Priznávam však, je to trochu aj o šťastí, správnom čase a mieste. 

Je rozdiel v úspechu, ktorý k nám príde ľahko a v úspechu, ktorý, naopak, stál veľa síl, námahy? 

Jasné. Omnoho viac si vážiš samu seba a úspech, keď je vydretý ako ten, ktorý príde „ľahko“. Ja sa teším z každého úspechu. Veľkého, malého, ťažkého, ľahkého. 

Kariéru modelky si odštartovala, keď si mala 14 rokov, pripravovala si sa na monitory, prijímačky na strednú školu a tvrdila si, že nemáš rada lečo... Keď sa vrátiš na začiatok, za tvojím úspechom musí stáť v prvom rade rodina. Je to tak? Aký máte vzťah a čo pre teba znamená?

Family over everything. Rodina je základ. Rodina je pre mňa všetkým. Pokiaľ nemám tú svoju v podobe detí a manžela, tak mamina, oco, sestra a brat sú pre mňa alfa a omega. Máme super vzťah. Ľúbime sa, pohádame sa, udobríme sa, sme k sebe veľmi úprimní a nikdy si neklameme. Sme taká talianska rodina. Myslím, že rodičia nám vštepili tie správne hodnoty, vychovali nás dobre, dali nám lásku, čas, vzdelanie, domov a zázemie. Za mojím úspechom stojí hlavne moja maminka, jej rodičia, už nebohí babka s dedkom, celá rodina v Amerike a ségra s bráchom. 

16 rokov v modelingu to je v iných profesiách priam jedno storočie, dnes neplatí nič, čo platilo predtým. Preveď nás zákulisím modelky, jej práce, vzťahov, cestovania, ako to celé vyzerá?

Práca modelky je síce práca ako každá iná, ale predsa v niečom odlišná. Začínaš v mladom veku, si ďaleko od rodiny, kamošov, zázemia... trpezlivosť, disciplína, pevná vôľa. Keď ich máš a dodržiavaš, tak sa úspech dostaviť musí, len si treba počkať a mať kúsok povestného štestíčka. Každá z nás začínala inak a má inú pracovnú cestu – niekto vystrelí do „modelingového neba“ skôr, iná neskôr alebo nikdy. Chodíš po castingoch, buduješ si svoje „meno“, svoj book, robíš prehliadky,... je to taký chaos, ale dáva zmysel. Ja som kariérne vyrastala v Paríži, New Yorku a Miláne. Moje aktívne modelingové roky som trávila v kufri, na letiskách, foteniach, a hlavne v tých už spomenutých mestách. Niekedy si veľmi rada v danej robote – doslova si užívaš, fotíš na nejakom top mieste, alebo robíš prestížnu kampaň, alebo máš skvelý tím a fotíš pre slovenský magazín. Sú však aj dni a práce, pri ktorých sa tešíš, že skončia.  

Zdá sa, že dnes úplne prestalo existovať súkromie a víťazia tí, ktorí nás informujú o každom pohybe na sociálnych sieťach. Ako to ovplyvnilo modeling a teba samu?

Modeling to ovplyvnilo veľmi a dá sa povedať, že aj mňa samotnú. Sociálne siete nám zjednodušili v niečom život, ale zároveň ho skomplikovali. V práci sociálne siete dosť riešia, je to za posledné roky úplný boom. Stali sa súčasťou našich každodenných životov, či už v práci alebo v súkromí. Som v tom taká svojská. Mám obdobie, keď ma to veľmi baví, pridávať fotky, videá, vymýšľať content, ale potom príde aj obdobie „sucha“ a vtedy sa mi to nechce riešiť. Treba to využiť, keď sa ešte dá, o pár rokov, možno menej, bude zase niečo iné. 

Precestovala si svet, aké sú tie modelkovské metropoly, ako sa v nich líši práca či život? 

Bežný život je podľa mňa všade rovnaký - keď sa bavíme o metropolách a nie o dovolenke na pláži. Rozdiel vidím iba v mentalite. New York je mesto, ktoré fakt nikdy nespí, je plný možností, rôznych ľudí, pracovných príležitostí a je nabitý veľkou energiou. Je extrémne zrýchlený, čo nevyhovuje každému, ale Američania sú veľkí optimisti, čo mne veľmi sedí. V Los Angeles je zas úžasný ten ich povestný vibe, dovolenková atmosféra, je tam vždy taká pohoda – ako keď pracuješ v Barcelone. Pracuješ, ale máš maňanu. Parížania sú zase  bohémovia, milujú si užívať život a ty, keď môžeš a dáš sa na ich vlnu, tak si ten život užívaš s nimi. V Paríži sa ale maká. Začínaš o 8-9 ráno a končíš o 9 večer. Nemci úplne ináč pracujú, všetko musí byť zorganizované, naplánované, zato Taliani majú zväčša totálny chaos, ale máš zas s nimi v práci fun. Záleží to dosť od klienta, či prehliadky. Od toho čo fotíš, či jeden deň alebo celý týždeň, či sa s tímom už poznáte, či máme stres alebo pohodu... a život vie byť hojdačka, boli týždne v New Yorku, keď som makala, stíhala jogu, šport, kávičky, drinčíky s kamoškami, sem tam nejaká párty, stále som mala nejakú spoločnosť, a potom prišli dni, keď mi extrémne chýbala rodina, kamoši a cítila som sa osamotene. Z Paríža môžeš prísť hocikedy na víkend domov – lacná letenka, krátky let, z Ameriky to je ťažšie.

Viem si predstaviť, že pre mladé baby s veľkými snami sú tvoje osobné skúsenosti veľmi dôležité, nakoniec aj pre mňa z pozície mamy 16-ročnej dcéry, ktorá už tiež brázdi svet sama. Ako to je so sexom, cigaretami a drogami namiesto stravy, neskutočnými parties, kde je všetko dovolené a alkohol tečie prúdom, nástrahami a nebezpečenstvami?

Ľudia si modeling hneď spoja so životným štýlom 90. rokov – supermodelky, megalománske platy, never ending žúrky. Alebo ako sa hovorilo sex, drogy, rock n‘ roll. Len to tak nefunguje. Nejdem sa tváriť, že drogy, cigarety, sex v modelingu nie sú. Sú, ale tak isto sú všade inde. Kto ich chce, ten si ich nájde, či na fundovanej pozícii, v metropole alebo na dedine. Už zopár rokov fičí zelená strava, joga, pilates, a taký zdravší životný štýl. Keď som nastúpila do modelingového vlaku, topmodelky fajčili kartón cigariet za týždeň, nešportovali, pili čiernu kávu, žúrovali. Pred 10 rokmi sa to zmenilo a teraz zase všetci žijú až príliš zdravo. Povedala by som tiež, že všetko je o povahe modelky, a aj o výchove. 

Takže, opitá kráska s cigaretkou je trash a nie cool? 

Áno, vďaka Bohu, dnešný trend je presne – v zdravom tele zdravý duch, krásna čistá pleť, kvalitná strava, pravidelný šport, dobrý spánok. Ale, mne sa páči na modelingu tá rôznorodosť. Pre mňa je aj trashy baba cool, rovnako aj  good girl. A myslím, že uplatnenie si nájdu obe. 

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 14.05.2021, Envy

ĎALŠIE Z TÉMY #ENVYGIRL

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.