Botulotoxín

Botulotoxín je slovo, ktoré stále vyvoláva otázky a delí ľudí na dve skupiny...nie a áno

Botulotoxín je slovo, ktoré stále vyvoláva otázky a delí ľudí na dve skupiny… nie a áno. Akonáhle vyťukáte do googlu “botulotoxín”, vyhodí vám približný počet výsledkov 11 900. Wikipédia prezradí, že Botulotoxín, tiež známy ako botox alebo klobásový jed, je jedovatá látka, ktorá sa používa v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Je produktom baktérie druhu Clostridium botulinum a je jedným z najsilnejších bakteriálnych toxínov vôbec. Vpichovaním pod kožu sa ním vyhladzujú vrásky, hlavne na tvári.
 A potom nasleduje kvantum odkazov. Botulotoxín v praxi, botulotoxín a vrásky, liečba botulotoxínom, botulotoxín v dermatológii atď. Spleť informácií, ktoré môžu byť neraz mätúce. Na klinike Envy máme k spokojnosti našej a našich klientov odborníčku na aplikáciu botulotoxínu a zároveň školiteľku tejto metódy, MUDr. Zuzanu Kožuchovú. Opýtali sme sa jej niekoľko otázok, možno s trošku kontroverzným nádychom,  ale určite pravdivým a realným pohľadom odborníčky.

  Prečo botulotoxín neustále vyvoláva obavy? Stretli ste sa počas svojej lekárskej praxe s nejakým naozaj „odstrašujúcim“ prípadom?
Myslím si, že botulotoxínu sa boja ľudia z dvoch dôvodov. Nadšencov životného štýlu desí botulotoxín ako jed, no treba si uvedomiť, že v medicíne sa jedy bežne používajú. Napríklad aj ako liečivá a neriešime to (belladona, digitalis - náprstník a podobne). Okrem toho sa v neurológii botulotoxín používa v liečbe spastických obŕn v oveľa vyšších dávkach a koncentráciách, ako v estetike. Druhá skupina ľudí sa boji výsledného efektu, ale za to môžu skôr,”celebritné tváre " a médiá. Koľkokrát čítame nezmysly tipu: “pozrite sa na jej botoxové pery” a podobn, pričom sa botulotoxín do pier vôbec neaplikuje.Samozrejme svoje urobia aj zahraničné seriály alias spackané plastické operácie. Nesmieme zabúdať na jeden dôležitý fakt. Ak sa  botulotoxín aplikuje primerane a na miesta, kde sa má, v dávkach, akých sa má, potom je výsledkom prirodzená oddýchnutá a mladšia tvár .  Odstránenie mimických vrások botulotoxínom 

 Ako ste sa dostali k školeniu, resp. bolo to rozhodnutie kliniky, na ktorej pracujete ?
Ja som sa sama školiť nerozhodla. Oslovila ma a vybrala priamo firma, ktorá dováža botulotoxín na náš trh. Naša klinika patrí medzi najvýraznejších odberateľov botulotoxínu, preto som bola oslovená a pozvaná na „školenie školiteľov“ do Paríža , kde sa nás zišlo cca 60 z celého sveta. Od tejto doby som školiteľkou pre východ Slovenska a  dokonca som momentálne dostala pozvánku školiť lekárov aj v BA.

 Som lekár, mám ukončenú „anatómiu“ a diplom. Prídem na školenie a šup (opýtam sa to takto priamo a bez obalu), môžem ísť hneď pichať a zarábať?
Ja som lekár tiež, mám ukončené všeobecné lekárstvo. Mám skúšku z anatómie, štátnice z chirurgie, internej medicíny, pediatrie a gynekológie, no netrúfla by som si odrodiť dieťa, operovať žlčník ani liečiť srdce . Každý sme odborník vo vlastnom odbore. Bohužiaľ sa nájdu aj kolegovia, ktorí neviem z akej príčiny (aj keď tuším), nám fušujú do remesla s rôznymi, nie práve najlepšími výsledkami. (Samozrejme do tejto kategórie nerátam neurológov, plastických chirurgov či stomatológov,  ktorí botulotoxín používajú pri liečbe rôznych ochorení a asymetrií). Bohužiaľ sa neraz stretávame aj s javom, keď sa botulotoxín aplikuje v kozmetických salónoch kozmetičkami. Nemalo by to tak byť, ale legislatíva u nás a v okolitých krajinách je v tomto ohľade strašne slabá.

 Čo je benefitom kliniky ENVY v aplikácii botulotoxínu ?
Benefitom našej kliniky je predovšetkým vždy čerstvý a správne nariedený boulotoxín. Výsledný efekt botulotoxínu závisí nielen od spôsobu aplikácie, ale aj od "čerstvosti" a správnej koncentrácie. Po nariadení sa botulotoxín musí spotrebovať do 24 hod, pričom koncentrácia a riedenie je presne daná výrobcom. Vzhľadom na množstvo klientov je u nás táto kvalita botulotoxínu vždy zabezpečená.

 Ako je možné, že niektoré kliniky, popr. zľavové portály ponúkajú výrazné zľavy na aplikáciu botulotoxínu? Dá sa takto „hore-dole“ hýbať s cenou? Resp. prečo klinika Envy neponúka zľavy na toto ošetrenie?
My na botulotoxín neponúkame žiadne zľavy. Nie sme výpredajová firma. Botulotoxín je liek, ktorý má pevne stanovenú cenu v lekárni, ktorá na neho akcie nerobí. Keďže nechceme byť stratoví, tak si cenu botulotoxínu udržiavame. Nechápem „matematiku“ niektorých výpredajových akcií, kde Vám botulotoxín do okolia očí ponúkajú za 30 EUR....to nech si už každý vytvorí úsudok sám. 

© 23.04.2017, Envy

ĎALŠIE Z TÉMY #ENVY LEKÁR

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.