CHemický píling

Ak sa povie slovíčko peeling, automaticky sa nám vybavia zrnká, jemné guličky, ktoré nám masírujú pokožku a ak si dobre pamätáme a zalovíme po informáciách v hlave, odstraňujú povrchovú zrohovatenú pokožku. Klasický peeling sa postará, aby naša pokožka bola hladšia a žiarivejšia, odstráni odumreté bunky, rozžiari a prekrví pleť. Je veľa druhov a taktiež návodov, ako si tieto zrniečkové záležitosti pripraviť aj doma. Medicínsky chemický peeling, je však o niečo zložitejšia procedúra. Resp. postavené na iných základoch a s inými účinkami pre pleť. MUDr. Veronika Kokavcová z kliniky ENVY nám v krátkom rozhovore objasnila, čo chemický peeling je a pre koho je vhodný.

    1. Ako v skratke popísať a zadefinovať chemický peeling?
Princípom peelingu  je chemické narušenie povrchových vrstiev pokožky, čím sa stimuluje obnova buniek a regenerácia. Pleť sa zjednotí, je rozžiarená, vyhladia sa nerovnosti, hyperpigmentácie, teda škvrny i jemné vrásky. Taktiež je vynikajúcim pomocníkom v odstránení akné. Narušením najvrchnejšej vrstvy epidermis a odstránením hyperkeratóz môže pleť lepšie prijímať účinné látky a vitamíny aplikované lokálne povrchovo, napríklad v podobe pleťového krému.

    2. Pre koho je určený?
Indikačná skupina pacientov je široká, začínajúc adolescentmi, kedy sa pomocou chemického peelingu snažíme o odstránenie akné a zníženie mastnosti pleti, keďže za tvorbu akné je zodpovedná baktéria Propionibacterium acnes, ktorá takzvane upchá a zapáli mazovú žliazku pri nadmernej tvorbe mazu. Horná veková hranica aplikácie je neobmedzená, dôležité je poznať citlivosť pleti a správne podľa toho zvoliť koncentráciu kyseliny. Chemický peeling je vhodný pre ženy aj mužov.
    3. Môže sa aplikovať chemický peeling aj počas tehotenstva, keď sa pleť ženy môže zhoršiť vplyvom hormonálnych zmien, alebo enormne sa premasťujúcej pokožky?
Tehotenstvo je jasnou kontrandikáciou pre aplikáciu chemického peelingu. V období tehotenstva a laktácie toto ošetrenie pleti nie je vhodné. Zatiaľ neprebehli štúdie, ktoré by jeho bezpečnosť v tomto období potvrdili.
    4. Aké sú ešte ďalšie kontraindikácie peelingu, jasnejšie povedané...kedy poviete – nie,  nemôže sa robiť ?
Kontraindikáciami sú aktívny i recidivujúci herpes simplex vírus, bakteriálna infekcia pleti, ekzémy, zápaly, choroby spojené s alteráciou imunity, alebo imunosupresívna terapia, súčasná liečba retinoidmi. Neodporúča sa ani v období po iných korektívnych zákrokoch, pri otvorených ranách, či čerstvých jazvách, bradaviciach, užívaní niektorých liekov so zvýšenou senzibilizáciou pacienta na slnečné žiarenie, nie je vhodný ani v letnom období, kedy sa vystavujeme slnečnému žiareniu.
    5. Aký je výsledný efekt tohto ošetrenia ?
Určite je to rozžiarenie, vyhladenie a vypnutie pleti, odstránenie pigmentových nesúrodostí pleti, napríklad pigmetových škvŕn po nadmernom slnení, redukcia akné, odstránenie povrchových jazvičiek a vrások, periorálna dermatitída, rosacea, seboroická dermatitída, milia, solárne lentigo.
    6. Stačí absolvovať chemický peeling len raz?  
Vo väčšine prípadov je vhodné na dosiahnutie želaného efektu peeling viackrát opakovať. Peeling možno používať aj ako udržiavaciu procedúru po dosiahnutí želaného efektu vo väčších časových odstupoch. Je vhodné absolvovať kúru 3-6 peelingov podľa stavu pleti klienta.

    7. Vykonáva sa len v zdravotníckych zariadeniach a odborne zaškoleným personálom?
Medicínsky chemický peeling by mal vykonávať naozaj len zdravotnícky personál v špecializovaných centrách vzhľadom na to, že ide o veľmi koncentrované ovocné kyseliny. Ošetrenie by malo prebiehať pod dohľadom lekára špecialistu.
    8. Patrí tento typ ošetrenia medzi finančne náročné ?
Ošetrenie pleti chemickým peelingom nie je finančne náročné, no je nutné si uvedomiť potrebu opakovanej aplikácie pre dosiahnutie želaného efektu. Preto je možnosť aj u nás, na klinike Envy, zakúpiť balíček ošetrení, ale aj vďaka intervalom s dlhším časovým odstupom sa na to finančne pripraviť.

    9. Môže sa toto ošetrenie vykonávať počas celého roka? Teda aj v lete napríklad?
Určite nie. Nie je veľmi dobré aplikovať chemický peeling v období letných mesiacov, kedy je naša pokožka vystavovaná intenzívnemu slnečnému žiareniu. Vhodné je začať reparovať počas leta slnkom alterovanú pokožku v jeseni, kedy vieme pekne odstrániť pigmentové škvrny z nadmerného slnenia a dopriať pleti všetko, čo potrebuje bez ďalšej zbytočnej námahy, ktorú môže nadmerné slnenie vyvolať.
    10. Môžem si po ošetrení naniesť make-up?
Bezprostredne po ošetrení pleti chemickým peelingom by som aplikáciu make-upu neodporúčala. Nasledovný deň však samozrejme po aplikácii hypoalergénneho hydratačného krému je možné aplikovať make-up, najlepšie s UV faktorom, prípadne podkladový krém s UV faktorom. Počas prvých 24 hodín je možné prikladať na kožu studené obklady, neaplikovať na pleť odličovacie prípravky s obsahom kyselín a inými dráždivými látkami, nevystavovať sa slnečnému žiareniu a soláriu. Nezdržovať sa na miestach s nadmerne vysokou teplotou.
 

A ako sa na chemický peeling pozerá zdravotná sestra Silvia Janočková, ktorá má s týmto ošetrením bohaté profesionálne skúsenosti.
„Chemický peeling  je ošetrenie pomocou ovocných kyselín, ktoré je vhodné pre ženy ale aj mužov v každom veku, ktorí majú problematickú pleť. Samozrejme aj pre tých, ktorí túžia svoju pokožku omladiť. Okrem tváre môže byť aplikovaný aj na krk, dekolt, hrudník, chrbát i ruky podľa miesta problému pokožky. Spôsobuje jemné olupovanie vrchnej poškodenej vrstvy kože a jej následné obnovenie. Pokožka je po chemickom peelingu naozaj pevnejšia, žiarivejšia. 

Tým, že pôsobí protizápalovo zmierňuje prejavy, sťahuje póry, vyhladzuje jemné jazvičky a vrásky a dochádza k odstráneniu ďalšieho problému pleti, ktorým je hyperpigmentácia. Najčastejšia otázka klientov pred ošetrením je tá, ako budú po peelingu vyzerať. Hovorím im a upozorním ich, že pokožka bude červená, môže byť mierny opuch, aj chrastička. Je to však normálna reakcia, netreba  sa zľaknúť, že olupovanie pokožky začína na druhý, až tretí deň. Odporučím im krém Cicalfate pod make-up na aplikáciu 2x denne. Výsledný efekt však určite stojí za to.“
 

© 04.05.2018, Envy

ĎALŠIE Z TÉMY #ESTETICKÁ DERMATOLÓGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.