Čo je to - stav pleti?

Základné typy pleti sú: mastná, suchá, normálna a zmiešaná. Veľmi dôležitý je aj stav pleti. Často sa typ a stav pleti zamieňajú. Každý typ pleti môže mať skúsenosť s niektorým stavom, aj s niekoľkými naraz. Stav pleti môže byť chronický, dočasný alebo zahŕňa len určité obdobie, napríklad melasma v tehotenstve. Pre správny výber skin care produktov je veľmi dôležité porozumieť nielen typu pleti, ale aj stavu, aktuálnemu alebo chronickému.

Najznámejšie stavy pleti:

  • Akné
  • Starnutie
  • Dehydratácia
  • Melasma
  • Pozápalový erytém či hyperpigmentácia
  • Diagnózy, ktoré patria do rúk lekára: atopický ekzém, rosacea, psoriáza, periorálna dermatitída či iné druhy dermatitíd, atď.

Akné je spôsobené baktériou, nadmernou produkciou mazu, odumretými bunkami a keratínom. Častokrát býva spojené aj s vnútornými zmenami, ako napríklad hormónmi, diétou či nezdravým stravovaním alebo stresom. Akné zahŕňa niekoľko druhov vyrážok, ktoré delíme na nezápalové - čierne a biele bodky a zápalové - papuly, pustuly a cysty.

  • Biele bodky sa často nazývajú zavreté komedóny. Nemýľte si to však s míliami, tieto biele bodky sú obvykle jemne začervenané. Spôsobujú ich odumreté kožné bunky a nahromadený maz. Po akých látkach sa v starostlivosti porozhliadnuť? Po retinoidoch, kyseline salicylovej, ktorá do hĺbky čistí póry do hĺbky či AHA kyselinách, ktoré odstraňujú prebytočné odumreté kožné bunky z povrchu pleti, napr. mliečna, mandľová či glykolová.
  • Čierne bodky sa často nazývajú otvorené komedóny. V princípe sú spôsobené rovnako ako biele bodky, čo ich však odlišuje je zoxidovanie zmesi mazu a odumretých kožných buniek a z toho dôvodu zmenia svoju farbu na čierno. Porozhliadnite sa po kozmetike s obsahom už spomínaných retinoidov, kyseline salicylovej či AHA kyselín.
  • Papuly sú malé vyrážky, ktoré zvyknú opuchnúť, sú uzavreté a bolia. Sú to podkožné zapálené vyrážky. Steny póru sú zapálené a začínajú sa rozpadávať. Najväčšími pomocníkmi v tejto situácii sú kyselina salicylová či retinoidy. Najviac obľúbené sú náplaste na noc, ktoré krásne dokážu vyrážku upokojiť a prestáva bolieť, po pár aplikáciách vymizne.
  • Pustuly a cysty - veľké, zapálené vyrážky s bielou/žltou tekutinou a hlavičkou na viacerých miestach tváre a bežne aj v skupinách, patria do rúk lekára. Je to zápalové akné, ktoré bez správnej a vhodnej liečby vedie neskôr k hlbokým jazvám, pigmentáciám a iným nepríjemnostiam.

 

Starnutie pleti je prirodzenou súčasťou každého z nás. Rýchlosť starnutia našej pokožky a tak isto rýchlosť odbúravania jej dvoch najdôležitejších stavebných prvkov – elastínu a kolagénu – záleží od genetických predispozícií, životného štýlu, návykov a zlozvykov, ale tiež vo veľkej miere ju ovplyvňuje prostredie, v ktorom sa nachádzame. Najčastejšie viditeľné známky starnutia sú linky a vrásky, strata elasticity a pružnosti či nadmerná tvorba pigmentácií. Ako však starnúť pomocou starostlivosti o pleť s gráciou? Najdôležitejšie je používanie opaľovacieho krému 365 dní v roku a to už od útleho detstva. Je vedecky dokázané, že až 80% všetkého UV žiarenia, ktoré človek za svoj život prijme, je do 18 rokov. UVA žiarenie je až zo 75% zodpovedné za predčasné starnutie pokožky. Prechádza cez okná aj mraky, odráža sa od vody aj snehu a najdôležitejšie je sa pred ním chrániť. Inak všetky ostatné aktívne látky v starostlivosti o pleť budú zbytočné. Navyše, niektoré z nich zvyšujú aj citlivosť na slnko, napríklad retinoidy či silné koncentrácie AHA kyselín. Najvhodnejšie pre naše fototypy pleti je SPF30 a vyššie, buď na báze minerálnych alebo chemických filtrov. 

Aktívne látky v starostlivosti o pleť, ktoré by ste mali vyhľadávať, sú kyselina mliečna a glykolová - odstraňujú z povrchu odumreté kožné bunky a tým odhalia jasnejšiu, zdravšie vyzerajúcu pleť, kyselina hyalurónová - humektant, ktorý účinne hydratuje pokožku zvnútra i zvonku, antioxidanty - chránia pleť pred voľnými radikálmi, ako sú napríklad už spomínané UV žiarenie či smog, retinoidy - redukujú starecké škvrny a jemné vrásky spomalením odbúravania kolagénu a zároveň sú stimulom k produkcii nového, alebo peptidy - vďaka nim sa pokožka stáva pevnejšou a pružnejšou, podporujú zvýšenie tvorby kolagénu, niektoré pomáhajú redukovať vrásky či jemné linky.

Dehydratácia je stav pleti, ktorý môže postihnúť každý typ pleti. Suchú, aj mastnú. Pokožka nám dáva signál, že jej chýba voda. Nedostatočná hydratácia či používanie nevhodne zvolenej starostlivosti o pleť, pre-exfoliácia, prílišné vysúšanie pokožky bez dostatočnej hydratácie, ale aj používanie abrazívnych produktov má za následok dehydratáciu pleti. Pri suchej pleti sa prejavuje tvorbou zapálených, červených svrbiacich miest, ktoré sa javia ako ekzém, štípu a tvoria šupinky. Pri mastnej pleti dochádza k extrémnej produkcii mazu, najmä ráno, keďže často dochádza k začarovanému kruhu. Čím viac sa človek snaží maz redukovať, odstraňovať a pokožku zmatňovať či vysúšať, tým viac mazu bude tvoriť. V tomto prípade sa naozaj až príliš často zabúda na hydratáciu – každá pleť ju potrebuje, aj tá mastná, pretože aj ona pri dehydratácii trpí, tvorí šupinky či suché, červené, svrbiace mapky na tvári. Vtedy je  potrebná dostatočná hydratácia, vhodné látky v produktoch sú napríklad kyselina hyalurónová - hydratuje pokožku zvnútra i zvonku, glycerín - humektant, ktorý podporuje hydratáciu, aloe vera - podporuje hydratáciu pokožky, peptidy - zvlhčujú pokožku, ale tiež okluzíva, ktorými zabezpečíme menšiu prirodzenú stratu vody z pokožky do okolia a podporíme hydratačné látky. Medzi okluzíva patria oleje, napríklad skvalán, inca inchi či šípkový olej.

Melasma sa prejavuje fľakmi v odlišnej farbe, ako je farba pokožky. Vyskytuje sa väčšinou na čele, lícach, nose a nad hornou perou. Najčastejšie ju spôsobujú hormóny, teplo, napríklad sauna, horúce podnebie a slnko. Často potrápi  ženy v tehotenstve pre výkyvy hormónov v tomto období. Rozdiel medzi melasmou a hyperpigmentáciou je vo veľkosti škvŕn. Zatiaľ čo melasma sú ohraničené, veľké, tmavé škvrny, hyperpigmentácia sa môže objaviť kdekoľvek na tele formou malých, tmavších bodiek, pieh, slnečných škvrniek či fľakom na mieste po zápalovom akné. Mimoriadne dôležité je opäť používanie opaľovacieho krému, ktorý redukuje zhoršovanie melasmy. Pri tomto probléme sú vhodné minerálne filtre - oxid zinočnatý a titaničitý. Medzi látky, ktoré s melasmou môžu pomôcť zosvetlením škvŕn je kyselina azelaová, glykolová či kojová, vitamín C alebo alpha arbutin, pozor, ten sa však v tehotenstve neodporúča. Najlepšie si však s melasmou poradí mikroihličkovanie - domáce či profesionálne, laser, chemické peelingy, či iné estetické metódy. 

Pozápalový erytém (červené fľaky) či pozápalová hyperpigmentácia (hnedé fľaky) sú častým sprievodným javom pri aknóznej pokožke. Pozápalový erytém je poškodenie kapilár, ktoré zapríčinil zápal. Najčastejšie ho spôsobuje pre-exfoliácia - mechanicky či chemicky s obsahom kyselín, spálenie - od slnka alebo mechanické či tlačenie/vytláčanie vyrážky. Môže sa prejaviť svetlo-ružovými, červenými či až tmavo fialovými fľakmi. Látky v kozmetických produktoch, ktoré môžu pomôcť s pozápalovým erytémom sú kyselina azelaová, retinoidy, AHA kyseliny, vitamín C či niacinamide, všetky látky majú zosvetľujúce účinky, zjednocujú tón pleti a z odbornej starostlivosti pomôžu chemické peelingy, laser a iné estetické metódy.

Pozápalová hyperpigmentácia je nadprodukcia melanínu, ktorá vznikne v dôsledku zápalovej reakcie, je to automatická odpoveď kože na zápal. Najčastejšie ju spôsobuje akné či vyrážka po spálení na slnku. Pozápalová hyperpigmentácia sa zhoršuje pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu bez opaľovacieho krému a dostatočnej ochrany a opäť sa môže prejaviť rôzne sfarbenými fľakmi, od svetlej hnedej, cez hnedú až po čiernu. Látky v kozmetických produktoch, ktoré môžu pomôcť s pozápalovou hyperpigmentáciou sú podobne ako pri erytéme kyseliny - azelaová, kojová, AHA, retinoidy, alpha arbutin - zosvetľujú pokožku, zjednocujú tón pleti a pôsobia ako antioxidant, vitamín C či niacinamide. Z odbornej starostlivosti pomôžu chemické peelingy, laser či iné estetické zákroky.

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 16.06.2021, Katka Balabánová, @b_b_w_k

ĎALŠIE Z TÉMY #ESTETICKÁ DERMATOLÓGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.