Čo s prvými vráskami?

Začínam badať prvé vrásky, ale neviem si vybrať zákrok, procedúru a krém so sérom už nestačia. Určite nie ste jediná, ktorá sa v širokej ponuke pomocníkov proti prvým vráskam nevie zorientovať. Tu je návod.

Top 3 

Baby botox - jemné, rýchle, účinné. Vyblokujeme hyperfunkčné svaly tváre, ktoré vrásky spôsobujú. Vnímam to ako prevenciu vzniku nových vrások.

Mezoterapia - zlepšíme kvalitu kože do 30 rokov.

Vital injector – klientom nad 30 odporúčam už skôr nezosieťovanú kyselinu hyalurónovú.

Všetky procedúry sú vhodné na drobné vrásky, keď stačí mierne potlačiť sval a zlepšiť kvalitu kože. Pri dynamických vráskach hornej časti tváre vždy v kombinácii s botoxom. 

Nie je vráska ako vráska 

V skratke by som ich rozdelila na statické a dynamické, princípom je dynamickú vrásku najprv vyblokovať botulotoxínom, následne sa rieši vráska ako ryha na tvári či už výplňou alebo zlepšením kvality pokožky pri jemnej vráske. Najčastejšie riešené oblasti sú:

  1. Glabela - vráska hnevu - tu sa využíva vyblokovanie svalov spôsobujúcich vrásku botulotoxínom a až následne pri veľmi hlbokej ryhe aplikáciou výplňového materiálu vo forme sieťovanej kyseliny hyalurónovej.
  2. Horizontálne vrásky na čele - ten istý princíp, šetrila by som pri prvých vráskach botoxom, skôr vyššie partie čela, jemne na lifting, nerada ich riešim výplňou, väčšinou postačí botox, koža sa po niekoľkých mesiacoch zregeneruje, alebo by som šla do nezosieťovanej kyseliny. 
  3. Vejáre, alebo stračie nôžky okolo očí - botox plus nezosieťovaná kyselina hyalurónová.
  4. Vrásky na nose - bunny lines - niektoré pacientky majú predispozične geneticky dané vrásky na koreni nosa, zvýraznené pri úsmeve, ak im to esteticky prekáža, dajú sa riešiť malou dávkou botoxu.

Podpora tvorby kolagénu... 

Samozrejme, kolagén podobne ako kyselina hyalurónová je stavebnou zložkou tkanív, teda ak stimulujeme jeho tvorbu, koža zostáva pevná. Krémy sú určite v tomto prípade len pohladkanie, dôležitejšie je mať správnu stravu, životný štýl, pomôcť k pevnosti môže aj tvárová gymnastika. Z medicínskych metód si k spevneniu vieme pomôcť prostredníctvom ultherapy, vtedy sa aplikuje silný ultrazvuk, ktorý stimuluje kolagén. Prípadne niťový lifting, keď aplikáciou materiálu vo forme sieťky stimulujeme tvorbu kolagénu a tým aj spevnenie oblasti.  

Kedy áno, kedy nie?

Zákroky neodporúčam nikomu, kto to nepotrebuje, teda väčšinou mladým ženám do 25 rokov, aj tam sa však nájdu pri zlej genetike výnimky. Všetko je to individuálne po konzultácii a zhodnotení stavu. Som v tomto trošku radikálna, s botoxom by som začala okolo tridsiatky, ak mi pacientky v tomto veku povedia, že sú na to ešte mladé, usmejem sa.

Botox je prevencia vzniku hlbších vrások a od tridsiatky už nemladneme. Určite treba začať a jemne podporiť našu prirodzenú krásu, vyhneme sa hlbokým vráskam a nutnosti aplikovať výplne. Po štyridsiatke však prichádza aj pokles objemu tváre, tam si už musíme pomôcť injekciou kyseliny hyalurónovej.

Keď je neskoro...

U žien po štyridsiatke s masívnym poklesom objemu v tvári a markantným previsom kože, tam je už neefektívne zasahovať prvotne výplňami, je to finančne náročné a vyzerá to umelo, preto je už vhodnejší chirurgický facelift, ktorý je v mnohých prípadoch lacnejší.

Fajčiarske vrásky

Tieto vrásky nikdy nie sú prvé, až vekom a to väčšinou po 40-tke sa začína morbicularis oris zmršťovať - pery sa vpáčujú a vznikajú vrásky kolmé na líniu pier, takzvané fajčiarske vrásky. V tomto prípade určite potrebujeme zdvihnúť líniu pier a pichnúť kontúru kyselinou, následne môžeme rekonštruovať jednotlivé drobné vrásočky, tu by som povedala, že je lepšie sa vzniku vyhnúť pravidelnou aplikáciou vitalu do periorálnej oblasti. Vyriešiť tieto vrásky, ak sú hlbšie, to je už na dlhé lakte.

Nasolabiálne ryhy

Jednoducho riešiteľné výplňou kyselinou hyalurónovou, treba však klienta upozorniť, že tým zahladíme len hlbokú ryhu, ktorá bude oveľa jemnejšia, no polámaná koža ostane, pretože je to miesto s najväčšou mimikou. Botox nie je vhodný, nechceme vyzerať ako vosková figurína, v spodnej časti tváre je to určite off label aplikácia, máme teda šancu jedine mierne zlepšiť kvalitu kože vital injectorom. Nie je dobré ani prekorigovať túto oblasť a zarovnať túto vrásku úplne najmä v oblasti pri nose, pretože táto vráska je prirodzená, má ju každý a toto chceme zachovať.

 

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 25.10.2021, MUDr. Veronika Hamráčková Kokavcová, chirurgička

ĎALŠIE Z TÉMY #ESTETICKÁ DERMATOLÓGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.