Odpoveď je: takmer všetko! Pri výbere kliniky a odborníka pozerajte na cenu ako na posledný atribút. V prvom rade si preverte odborníka, ktorému sa plánujete zveriť do rúk, aké má vzdelanie, prax, certifikáty a skúsenosti. Overte si kredibilitu lekára aj zdravotníckeho zariadenia. Dajte pozor na materiály, ktoré používa – pýtajte sa na všetko, ako aj na to, čo cena zákroku zahŕňa. Je to nielen vaše právo, ale v podstate aj povinnosť – voči sebe. O tom, že na aplikáciu kyseliny hyalurónovej, nití alebo botolutoxínu sa nechodí ku kozmetičkám sa ani nebudeme baviť. Nás kvalifikovaný, skúsený a stále sa vzdelávajúci lekársky personál prekvapuje ich drzosť, ak spomínané procedúry ponúkajú, ale i odvaha klientov, ktorí k nim idú. Tá však už nemá miesto, ak zdrvení, často aj plačúci ľudia žiadajú rýchlu nápravu pokazeného zákroku.
„Dermatológ by nikdy nemal byť až voľbou číslo dva alebo vašou poslednou záchranou, keď už horí. Áno, injekčná aplikácia kyselín a botoxu sú zdanlivo jednoduché zákroky, ktoré ale rozhodne nepatria do rúk ľuďom bez potrebného vzdelania, praxe, materiálneho vybavenia. Stále nám pribúdajú klienti s mierne alebo až fatálne spackanou tvárou. Dôležité sú aj skúsenosti odborníkov... je rozdiel, keď má niekto prax niekoľko rokov a iný je čerstvo po školení. Na klinike ENVY si na postupnosti vykonávania jednotlivých zákrokov dávame extrémne záležať,“ hovorí dermatologička MUDr. Zuzana Kožuchová.
Keď vám zostanú oči pre plač a k tomu aj škaredý bonus
Najčastejšie sa na našej klinike stretávame so zle aplikovanou kyselinou do oblasti očí a pier, či sa to týka zle zvolenej kyseliny alebo nesprávnej aplikácie, a tiež s nesprávne aplikovaným botulotoxínom. V oblasti očí ide hlavne o aplikáciu objemových typov kyselín, ktoré skôr patria do oblastí líc, prípadne „odborník “ podá dvoj - až trojnásobné množstvo materiálu. 1 ml kyseliny môže urobiť „zázrak“ ale i veľkú škodu. Výsledkom sú opuchy a vačky na spodných viečkach, vznik efektu modropresvitajúcej podkovy, čo dodáva klientovi ešte unavenejší výraz. Zaujímavé je, že klientky nekontaktujú lekára, ktorý im problémy spôsobil, ale prichádzajú za nami, aby sme im pomohli.
Čo robíme v takýchto prípadoch? V prvom rade je nutné kyselinu rozpustiť. Je to pomerne zložitý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť klienta, a to hlavne v oblasti spodných viečok. Po aplikácii látky ( hyaluronidázy) dochádza najprv k výraznému prepadnutiu viečok, čo trvá cca 2-3 dni, neskôr sa viečko opäť dvíha, no prvotný efekt je nepríjemný predovšetkým z estetického hľadiska, pretože pod očami vznikajú až diery. Tento proces sa opakuje niekoľkokrát a stáva sa, že výsledná suma zákroku rozpustenia kyseliny je vyššia ako samotná aplikácia. Po úprave nasleduje ďalšia aplikácia minimálneho množstva kyseliny hyalurónovej až k úplnej spokojnosti klienta, aj nás.
Keď to chce len čas
To sa deje napríklad pri nesprávnej aplikácii botulotoxínu, tu totiž náprava neexistuje, pomôže len čas. Ak vám padnú viečka po aplikácii botulotoxínu, musíte s tým žiť aj štyri mesiace. Alebo, keď vám namiesto pozdvihnutia kontúr materiál doslova tlačí na oči a máte pocit, akoby vám tam niečo sedelo. S týmto nič neurobíme, iba dúfame, že sa poučíte,“ dodáva MUDr. Kožuchová.
Keď aj pery plačú
„Najčastejšie sa stretávam s tým, že s cieľom vyššieho efektu je použité veľké množstvo alebo neadekvátny typ materiálu.Komplikácia, samozrejme, môže nastať z rôznych dôvodov. Vo všeobecnosti tie najzávažnejšie vznikajú práve neodbornou aplikáciou. Napríklad, ak je kyselina hyalurónová aplikovaná do cievneho riečišťa, a to najmä pri nerešpektovaní anatómie tela. Opuch a modriny sú súčasťou reakcie tela na porušenie integrity tkanív pri aplikácii. Drobné hrčky alebo asymetria tiež patria k menej závažným a ľahko riešiteľným komplikáciám,“ vysvetľuje chirurgička kliniky ENVY, MUDr. Eva Jankovich.
Keď musíme opravovať, záleží na tom, o aký typ komplikácie ide. Hrčky alebo migráciu materiálu riešime rozpustením kyseliny hyalurónovej enzýmom hyaluronidáza. Trvá to väčšinou asi mesiac. Po aplikácii enzýmu na rozpustenie môžu pery opuchnúť, ale takmer okamžite sú menej tuhé a v priebehu noci prichádza k najväčšiemu efektu rozpustenia. Následne sa niekoľko dní až týždňov kyselina rozpúšťa. Po mesiaci je kontrola, vtedy skontrolujeme celý proces a rozhodneme sa o ďalšom postupe. Mnohokrát tiež klientky prichádzajú na augmentáciu a počas vstupnej konzultácie a vyšetrenia zistíme staré hrčky a migráciu materiálu, vtedy samotné rozpúšťanie pred aplikáciou vyslovene odporúčame.
Keď ani tak nejde o chybu
Liposukcia
Po liposukcii sa v niektorých prípadoch môžu objaviť kožné nepravidelnosti, opuchy, zatuhnutia a hrčky, ktoré sa väčšinou časom vstrebú, napríklad vďaka pravidelným masážam. Ak pretrvávajú, rozlišujeme, či sú spôsobené miestnym nahromadením nie úplne odstráneného tukového tkaniva alebo ide o zjazvenie. Buď vykonáme korekciu, alebo odporúčame termolifting.
„Používame prístroje COAX a EXILIS, ktoré sú veľmi efektívne, máme to overené v praxi. Fungujú na princípe spoločného pôsobenia ultrazvukovej a rádiofrekvenčnej energie. Tieto spôsoby účinne bojujú s celulitídou a tukovými vankúšikmi, ktorých sa klient nevie zbaviť cvičením, ale aj spomínanými dôsledkami liposukcie. Počet procedúr je individuálny, ale séria od 4 do 12 procedúr, s frekvenciou raz za 10 dní, prinesie viditeľné zlepšenie. Odporúčame dodržiavať pitný režim, ľahkú stravu, pridať lymfodrenáž,“ ozrejmuje plastický chirurg kliniky ENVY, MUDr. Mahdi Nasab.
Blepharoplastika
„Chirurgicko-estetická úprava horných a dolných viečok je jedným z najžiadanejších a najviac vykonávaných operačných zákrokov v plastickej chirurgii. Cieľom operácie je odstránenie nadbytku kože, odstránenie nadbytku tukového tkaniva a úprava svalu okružujúceho oči. Ženy najčastejšie požadujú operáciu v prípade, keď sa nadbytok kože na horných mihalniciach dostáva až k riasam a to im sťažuje až znemožňuje nanášanie očných tieňov. Pri dolných mihalniciach to býva uvoľnenie kože a zvýraznenie kruhov okolo očí,“ hovorí plastický chirurg kliniky ENVY, MUDr. Rastislav Trška, PhD.
Operácia mihalníc je jeden z najčastejších operačných zákrokov s veľmi dobrým efektom. Pri indikovaní treba opatrnosť najmä u pacientov s poruchami zrážanlivosti krvi, ochoreniami štítnej žľazy a so zníženou elasticitou dolných mihalníc, kde môže dochádzať k tvorbe tzv. ektropie – odstávania mihalnice od očnej gule. Časom prirodzene dochádza vplyvom zmeny kvality kože, mäkkých tkanív a gravitácie k poklesu. Operáciu je v prípade potreby možné po odstupe času opakovať, prípadne vhodne kombinovať s liftingom čela a obočia alebo aj face-liftingom.
Korekčné operácie sú potrebné málokedy. Najčastejšie ide o nie ideálnu pozíciu jazvy (najmä v oblasti vonkajšieho očného kútika), alebo potrebu odstrániť ponechané tukové tkanivo pri predchádzajúcej operácii. Postup je takmer identický so štandardnou blepharoplastikou. V niektorých prípadoch, ak bolo odstránenie tukového tkaniva veľmi agresívne a spôsobilo vzhľad tzv. vpadnutých očí, môže byť potrebné doplnenie tukového tkaniva.