Dominika Svetíková

Otvorene o svetovom modelingu

Pomohla pridať Slovensko na modelingovú mapu sveta v mužskej divízii. Z našich pekných chlapcov sa aj vďaka nej stali žiadaní top modeli. Je mladá, sympatická, športuje, varí, pečie... nerobí si zo seba hlavu a chodí na najvychytenejšie fashion shows po svete – pracovne. Vie rozpoznať „zrno od pliev“, čo ju stále baví.

Si bookerka mužských modelov a všetko vzniklo takmer náhodou. Tvoju pozíciu ste pred vyše piatimi rokmi vymysleli v modelingovej agentúre EXIT a odvtedy si prešla kus cesty...

Pred vyše piatimi rokmi som prišla do Exit Model Management s tým, že tam chcem robiť. Andrej, môj šéf, mi povedal, že nemajú voľnú pozíciu. Dovtedy som ho uháňala a otravovala, kým sme nevytvorili mužskú divíziu. Boli sme v podstate prví na Slovensku. Dokonca ani v Česku neboli úplne samostatné mužské divízie. Chytili sme dobrú vlnu, lebo klienti aj agentúry po celom svete začali prikladať mužskému modelingu väčší význam. 

Keď sme začínali, boli na Slovensku možno traja klienti, ktorí žiadali mužských modelov. Dnes ich je u nás, aj v Česku, neporovnateľne viac, dokonca ponúkajú aj zaujímavé honoráre. Samozrejme, aj modelov je oveľa viac, čiže konkurencia úmerne rastie.  

Máš na starosti asi 30 modelov, ktorí pracujú po svete a niekoľko mladých z kategórie new faces. Tvrdíš, že mať peknú tvár a súmerné telo nestačí. Chalan musí mať charizmu, dobré srdce, niečo v hlave... dá sa toto rozpoznať na kastingu?

Áno, stačí mi minútový rozhovor, podanie ruky, očný kontakt, vystupovanie, reč tela... v podstate ten istý prvý dojem, ktorý ti dá obraz o človeku, keď sa s ním stretneš. Niekedy si nie som úplne istá a spýtam sa kolegýň, ale tie hodnotia len výzor. Inokedy sa seknem a vezmem nesprávneho človeka. Po pár mesiacoch viem, že to s ním nikdy nebude fungovať.  Aj to sa stáva.

Chceš povedať, že všetci svetoví modeli tieto kategórie spĺňajú?

Topmodeli určite. Každý, kto to dotiahol niekam ďaleko, je niečím zaujímavý. Nehovorím, že všetci majú dobré srdce alebo sú skromní. Skôr naopak, čím sú vyššie, tým majú aj vyššie nároky. Väčšinou. Ale spoločná črta – charizma – tam určite je.

Daj nám stručný a priamy návod ako sa stať modelom či modelkou.

Toto je takmer nezodpovedateľné. Momentálne vládne obdobie zmätenosti. Kedysi to bolo veľmi ľahké. Stačila správna výška, dokonalé miery, zaujímavá tvár. Dnes? Followeri na instagrame. Klienti robia street kastingy, vyberajú spomedzi reálnych ľudí. Kedysi sa povedalo Calvin Klein a vedeli sme, ktoré typy klientovi pošleme. Dnes? Čím zvláštnejší človek, tým lepšie, klasická krása sa trochu vytráca. 

Dobre, ale sme na Slovensku. Vraj máme najkrajšie ženy, predpokladám, že aj slovanské typy mužov sú v kurze.

Držme sa toho, že chceme vysokú a chudú modelku. Problém číslo dva. Nie sú. Pred pár rokmi vyšiel scout na ulicu a priviedol päť báb, ktoré sme okamžite mohli poslať do sveta pracovať. Dnes nájdeme päť dievčat za rok a z toho je jedna dobrá. Najväčší problém je asi ten, že sú pribraté. Mladé baby sa vôbec nehýbu, majú otrasné stravovacie návyky, myslia si, že ak majú 15,16,17 rokov a rýchly metabolizmus, tak môžu jesť každý deň fastfood. Zo školy, kde celý deň sedia, idú sedieť domov s telefónom v ruke alebo do baru. Žiadna príroda, prechádzky. Kedy ste naposledy videli na ulici dievčatá skákať gumu? Alebo hrať basket na ihrisku? Alebo vôbec, len ich tam vidieť. Ja dosť dlho nie. Ďalšia vec, keď som spomenula instagram, každá chce vyzerať ako Jenner/Kardashian. Je mi veľmi smutno, keď vidím profil trinásťročnej dievčinky, ako na každej fotke špúli ústa a je polonahá. Má odfarbené vlasy a kontúrku až niekde pod nosom. Vtedy sa pýtam, kde má rodičov a prečo robí živú návnadu pre úchylákov. Nie je to ok.  

Stále máš dosť „kvalitného materiálu“. Akí sú slovenskí chlapci v porovnaní so svetovými?

Viac utiahnutí, menej štýloví, menej priebojní... Časom sa to zmení, keď napríklad prídu na fashion week do Milána a spoznajú iných modelov, ktorí sú už v biznise dlhšie. Trochu okukajú z ich štýlu a vystupovania. Zahraničie definitívne prospieva. Nemyslím si, že je to problém iba modelov, ale celkovo, ak porovnáme chlapov u nás a v zahraničí, nájdeme tam veľa rozdielov.

Objavila si Filipa Hrivňáka, ktorý patrí medzi absolútnu svetovú špičku, čo sa týka mužského modelingu. Pamätám si, vždy si o ňom hovorila, že je zlatíčko a berieš ho ako rodinu. V čom je Filip výnimočný? 

Neobjavila som ho, prišiel sámJ. Môžeme povedať, že som mu pomohla v kariére. Stále spolu veľmi dobre vychádzame. Z chalanov, o ktorých sa starám, je asi jediný, s ktorým mám takýto bližší vzťah.

Ale k začiatkom: Filip prišiel, o pár mesiacov robil prvú prehliadku pre Givenchy, o pár ďalších fotil pre Vogue aj s titulkou, ako prvý Slovák. Nakoplo mu to kariéru a odvtedy robí pre špičkových klientov a návrhárov. V jeho prípade všetko do seba zapadalo. Filip má presne ten full package, o ktorom si hovorila predtým. Výška, tvár, vek, postava, nádherná osobnosť, charizma, je inteligentný a v neposlednom rade dobre vychovaný. 

Akých ďalších známych modelov manažuješ a v čom sú rozdielni, iní, prečo sa im darí?

Miro Čech robil spolu s Filipom kampaň Versace. Z troch modelov boli dvaja naši. To bol tiež jeden z bookingov, ktorý ma potešil, vtedy som zaregistrovala, že ľudia vo svete nás začali brať vážne. Myslím v tomto biznise. Miro je úspešný aj napriek svojej výške, 184 centimetrov, čo je pre mužský modeling málo. 

Jakub Zelman - odchodil si veľa prehliadok, robil kampaň pre Armani. Jakub je tá klasická krása.

Jakub Pástor. Bol náš prvý úspešný model a aj stále je.

Krištof Králik, s ktorým som začala robiť ešte v roku 2010 v inej agentúre a teraz sa naše cesty opäť stretli.

Najnovšie má obrovský potenciál Roman Gažo, chalan z Novej Dediny pri Leviciach, odkiaľ je aj moja rodina z otcovej strany. Má iba 16, ale začína víriť vody.

Ako to vyzerá – príde chlapec na kasting a čo sa potom deje? Podľa čoho vyberáš, čo ho čaká, ako sa stať úspešným?

Príde, vypíše dotazník, mám s ním krátku reč o tom, čo robí, prečo chce byť model, kam sa chce dostať, kde študuje.....To sú veci, ktoré mi dosť veľa povedia. Odfotím s ním pár fotiek na bielom pozadí, aby som videla, či je fotogenický. Ak sa rozhodneme pre spoluprácu, podpíšeme zmluvu. Potom prichádza prvý foto test, aby mal nejaké základné portfólio a hodíme ho do vody.

Neroztrhlo sa po počiatočnom úspechu tvojich chalanov vrece s nádejnými adeptami na modeling? Zažila si nejaké vtipné situácie?

Roztrhlo!!! Zažila som ich veľa, aj menej vtipné. Keď sa chalan rozplakal, lebo sme ho nevzali, keď sa mi ďalší vyhrážal, keď mi jedného mama napísala nepekný email, lebo sme jej syna nevzali, keď ma jeden chalan prenasledoval, vypisoval mi na každej platforme, kde sa dalo. Stále sa niečo deje. Napríklad mi chlapci posielajú svoje polonahé fotky na instagrame. Nič vulgárne, ale ja naozaj neviem posúdiť na fotke odfotenej do zrkadla bez hlavy, či niekto môže byť model. 

Aký je rozdiel medzi mužským a ženským modelingom? Kde sa najviac uplatňujú naši?

Rozdiel je v peniazoch. Muži zarábajú minimálne o dve tretiny menej. Nedá sa to generalizovať, je to rôzne, podľa typu modela.

Ktoré svetové modelky sa ti páčia a prečo, a ktoré naopak nemusíš?

Nepáčia sa mi tie so slávnymi priezviskami. Lebo tam nejde o kvalitu modelky, ale o meno.

Mám rada skôr menej komerčné, ktorých je veľa a nemám jednu obľúbenú. Tento biznis je dnes naozaj rýchly. Kedysi modelka odchodila iba jednu prehliadku na fashion weeku a už bola na nejakom leveli, robila. Dnes sa stane, že urobí jednu sezónu Dior a do ďalšej je zabudnutá. Instantný svet.

Čo ťa na tvojej práci najviac baví a čo nebaví?

Baví ma networking, spoznávanie úspešných ľudí, ktorí niečo dosiahli, učenie a posúvanie sa vpred. Tiež cestovanie, napríklad, keď ideme na fashion week do Milána, kde sú agenti z celého sveta a stretávame sa. Ideme na večeru, drink, povieme si klebety, urobíme nejaký obchod. Nebaví ma, že si všetci myslia, aký mám dream job a že naša práca je len vysedávanie na prehliadkach a fotenie polonahých modelov. Je to veľakrát psychicky náročné. Sme pre modelov a modelky, nielen agenti/bookeri, ale aj opora, rodina, kamaráti, riešime s nimi dobré, ale aj zlé veci. Školu, frajerov, hmotnosť, úspechy, neúspechy, vyhorenosť (aj tú našu).  

Ak sa model dostane do nejakého maléru, si zaňho zodpovedná?

Myslíš, ak príde neskoro do práce alebo sa tam niečo udeje? Vždy to riešime a odnesieme si to my. Klient modelovi nikdy nič nepovie, zavolá okamžite nám.

Čo je pravdy na drogách, alkohole a sexe v modelingovom biznise? 

Viac sa s týmito vecami stretávam mimo modelingu, keď idem niekam von. Samozrejme, že modelky a modeli žúrujú, to vieme. Ale ak majú osemnásť a nedotýka sa to ich pracovného života, zakázať im to nemôžeme. Sú ľudia, myslím si, že týmto si prešiel každý. Drogy sa pretriasali raz. Ten človek už v agentúre nie je. 

Si aj Casting director pre portugalský Vogue a GQ? Pekný úspech...

Táto pracovná príležitosť prišla asi pred dvomi rokmi, oslovil ma fotograf a môj kamarát Braňo Šimončík, ktorý vtedy fotil pre GQ, či by som im nepomohla booknuť nejakých dobrých modelov na fotenie. Po roku a pol ma oslovil aj s Vogue, kde riešim už aj modelky. Je to pre mňa veľká škola, príležitosť naučiť sa nové veci a spoznať nových ľudí. Rada by som to rozvíjala niekam ďalej.   

Držíme palce.... a zabudli sme na niečo?  

Áno: či môj frajer nežiarli na modelov, alebo či s niektorým z nich spávam. To sa pýta každý.  

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 17.11.2019, Envy

ĎALŠIE Z TÉMY #FASHION

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.