Eliška Pichoňská: Milujem prácu a nechcem sa jej vzdať!

Vo vizážistickom svete je jednou zo služobne najstarších profesionálok, ktoré sa nielen na scéne stále pohybujú, ale úspešne sa prispôsobila požiadavkám doby a svojej rodiny. V čase, keď jej reštrikcie nedovolili skrášľovať klientky vis-à-vis, preniesla gro biznisu do husto preplneného online sveta, v ktorom boduje a zarába. Postupne sa učila, ako povedať nie práci, lebo je mamou a partnerkou a aj to, ako si za ňu vypýtať odmenu.

Z workoholizmu ma vyliečili deti

Ak by som ich nemala, som workoholičkou navždy! V sedemnástich som vedela, že štetce a šminky sú mojou prácou snov. Platí to dodnes, len sa dostáva do rôznych podôb. Workoholizmus neodsudzujem, zažila som, keď ma práca pohltila aj na úkor voľného času či partnera. Letela som pracovným priestorom a nasávala všetko. Keď som začínala, nebol internet, mobily práve prichádzali na trh. Učila som sa z kníh, študovala len to, čo bolo u nás dostupné. Nemala som domáce vzory, lebo odo mňa boli starší možno len dvaja kolegovia. Vtedy sme museli využívať všetko, čo sme mali a na rôzne spôsoby. Neboli e-shopy, nebolo more značiek. Predstavte si, že lesk na pery prakticky neexistoval. Bolo nás málo a líčili sme od rána do večera v obchodnom dome, kde na nás vždy čakal dlhý rad žien. 

Vyhorenie je normálna súčasť procesu

Bola som stále v práci, nepoznala nič iné... Vyhorela som, ale našťastie viem, že aj toto je súčasť a daň v biznise. Niekde som musela načerpať novú silu a inšpiráciu. Moje workoholické obdobie trvalo veľmi dlho až... prišlo prvé dieťa a zrazu som nemohla pracovať ako predtým. Odrazu bol so mnou niekto, kto mi v prvých mesiacoch svojho žitia nerozumel,  a čo je ešte horšie, ani ja jemu. Zažívala som frustráciu, zmenu vo všetkých sférach života, ale postupne som zmenila nastavenie a uvedomila si, aký veľký dar som dostala. Nebola som obeťou, i keď je veľký rozdiel založiť si rodinu v 20-tke a mať svoje prvé dieťa po 35-tke.

Skoro som sa zomlela sama

Lietala som medzi parfumériami, foteniami a nevestami. Roky som pracovala pre luxusné selektívne značky. Naposledy to bol Guerlain, a tak som vo vybraných predajniach riešila svoju klientelu, líčila a radila. Popritom som chodievala na fotenia do magazínov alebo s fotografmi spolupracovala na foteniach pre firmy. K tomu každý víkend nevesta, niekedy aj dve-tri. Dnes by som už toto nebezpečné tempo nezvládla. Najazdila som kopu kilometrov. Pri nevestách bolo treba urobiť skúšku líčenia i účesu. Často som vstávala o 4:00 ráno a sadala do auta, pretože som potrebovala byť na mieste o 6:00. Odtiaľ som sa presúvala k ďalšej neveste, vzdialenej cca 100 km. Deti i vek mi divoký životný štýl upravili. 

Z vizážistky blogerka? 

Pracovne som neposedná. Na poriadok máme s manželom rozdielny názor. Blog vznikol celkom organicky. Písala som pre jeden český módny portál a tiež pre jeden magazín dvojstránku zameranú na kozmetiku. Iný dámsky magazín chcel, aby som písala aj pre nich – niečo o beauty. Po prvom skúšobnom článku to so mnou vzdali, bola som totiž „oldschool“.  Vravím si, dobre, ale nedokážem písať troma vetami. Ohurujúci titulok, článok, ktorý je celý o ničom. Napísať o kozmetike iba pár viet, skôr nejde ako ide. Tak vznikol môj autorský „elimakeupartistblog“. Začala som písať pravidelne a za posledné štyri roky som sa učila ako pracovať so SEO, optimalizáciou webu. Všetko popri deťoch.

Jedno dieťa nie je dieťa, dve menia pravidlá hry

Preto som pri prvej dcére líčila aspoň nevesty. O 14 mesiacov prišla neplánovane druhá dcéra a mne došlo, že som skončila. S dvoma deťmi nemôžete na fotenie do časáku, ani na prehliadku, vlastne nikam. Chvíľu mi trvalo zmieriť sa s touto situáciou. Ak ste tam, kde ja, nezúfajte. Deti vás naučia veľa vecí. Objavíte iné schopnosti. Ak ste boli rýchle a flexibilné, tak túto schopnosť ešte znásobíte. Ak ste boli netrpezlivé, čiastočne vás deti zmenia, atď. Po čase som k blogu pripojila Instagram a asi pred dvoma rokmi som začala robiť lajfky a videá. Mnohé som robila na etapy. Jeden deň nachystala veci. Druhý deň sa pokúsila o fotenie. A písala tiež na etapy. Lajfky som robila tak, že som deti uspala a bola som pred kamerou. Šialené. Nemohla som zostať „len na materskej“, chýbal mi pocit potrebnosti i uznania. 

Odvaha je nevyhnutná – v každom veku!

Nikdy som si nepripúšťala, že by som nemohla ísť pred kameru, pretože mám po 40-tke. Viem, že v online priestore je veľa žien v mojom veku, ktoré sú nadšené, že je tu niekto, kto im rozumie. Navyše, zo skúsenosti viem, že ženy, dajme tomu, od nejakého veku, prahnú po radách ako sa líčiť alebo vôbec čím sa nalíčiť. Napriek tomu, že by sme očakávali, že so skúsenosťami sú ženy v mejkape zorientované, často je to naopak. Na druhej strane sú medzi nimi ženy po 40-tke, ktoré naopak už vedia oceniť kvalitnú kozmetiku. Bavíme sa o kozmetike, ktorá prináša funkčnosť, ale aj zážitok. 

Umenie predať sa

Mojej vášni venujem veľa času. Mnohé firmy chceli posielať produkty ako barter, čo bolo zo začiatku fajn. Potom sa mi hromadila kozmetika a už som ju nedokázala ani darovať, ani spracovať. Okrem toho, rozhodne som nechcela zrecenzovať niečo len preto, že som produkt dostala. Ešte pred rokom či dvoma spolupráce fungovali takto: pošleme vám produkty ako barter a požadujeme článok na blogu a post na Instagrame. Unboxing produktov k tomu. Dnes sa bloger či influencer nad takýmto druhom požiadavky usmeje, pretože si je vedomý svojej ceny. Naučila som sa to aj ja a mám rada špecifické spolupráce. Viem, že niektoré veci neprídu samy, ale že sa treba spýtať. Aj to je cesta ako sa predať. Ponúknuť, čo všetko viem urobiť pre tú druhú stranu. Keď chcem byť prínosom pre ľudí a využívať sociálne siete, musím byť niečím jedinečná. Odlíšiť sa. Neporovnávať sa a nekopírovať. Pracovať na obsahu, ktorý je kvalitný. A nebrať príliš vážne hejterov. V tejto dobe je veľa ľudí smutných, a z toho pramení ich hnev. 

Ako sa z toho celého nezblázniť? 

Každý deň hľadám najefektívnejší spôsob, ako sa venovať všetkým veciam dokopy. Rodina, práca, deti, ja, pandémia... je to naozaj občas na palicu. Učím deti, že sa jednoducho musia hrať samy, pretože s tatom pracujeme, aj keď sme doma. Nechápu to úplne, ale máme šťastie, sú dve. Učím sa využívať čas ešte efektívnejšie. Skúšať, aby to išlo. Nie, aby to nešlo. Iná možnosť nie je. Bojujem a vždy si poviem, že sme na tom dobre a nechcem sa sťažovať. Zaviedla som si plánovací kalendár, kde si poznačím, čo potrebujem cez deň urobiť. Deti majú svoj režim už od narodenia. Flexibilita je moje druhé meno, viem sa rýchlo prispôsobiť situácii a zariadiť sa podľa nej. 

Chcem pracovať, neviem si život inak predstaviť

Vždy som bola sebestačná. Dokázala si nájsť cestu ako si zarobiť. Nikdy som nepremýšľala spôsobom, že toto nemôžem, lebo nikdy na to nebudem mať. Nemíňam na kabelky, šperky a módu. Mám rada kvalitné a hodnotné veci, i preto sa mi bridí byť doma napríklad celý deň v teplákoch či pyžame. Už len rifle, mikina alebo príjemné tričko spravia svoje. Moja jediná rada je: zahoď rozťahané staré a príšerné tričká. Nalíč sa a nezabúdaj na seba. Hýčkaj sa. Zaslúžiš si to. Dnes je na trhu kopec dobrých a funkčných vecí aj za pár eur. Ale rada promujem aj veci, ktoré sú skutočne luxusné. Ak si to raz môžeš dovoliť, prečo si nedopriať? Neplač nad tým, čo nemôžeš a skúšaj všetko, čo môžeš. Napríklad: ideme do leta, preto nezabúdaj na denné Spf-ko.  Základná celoročná rutina má obsahovať dôkladné čistenie (nie micelárku), odličovač, cleanser a toner. Sérum je koncentrovanejšie na účinné látky, takže vyberaj podľa stavu a typu pleti. Krém alebo emulzia je ochranou pleti a ja neviem existovať bez očného krému. Masku používaj vždy, keď máš čas. Keď ho nemáš, ukradni si ho.

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 16.06.2021, Envy

ĎALŠIE Z TÉMY #ŠTÝL

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.