ENVY - vždy viac

Otázky a odpovede - ENVY poradňa

V prípade plánovania operácie, ktorá si bude vyžadovať pooperačný pobyt na lôžku spolu s odbornou starostlivosťou, máme pre vás pripravené nadštandardné izby. Sú klimatizované, s elektricky ovládateľným polohovateľným lôžkom, kúpeľňou a sprchovacím kútom špeciálne prispôsobeným pre pooperačnú starostlivosť, priestorom na stravovanie, chladničkou, satelitnou televíziou a Wi-Fi. Počas pobytu na lôžkovej časti kliniky máte zároveň zabezpečenú 24-hodinovú odbornú privátnu starostlivosť. Určite vám pred plánovanou operáciou napadnú rôzne otázky súvisiace s anestéziou či samotným operačným zákrokom alebo pooperačnou starostlivosťou. Aby sme vás upokojili a možno niektoré otázky dopredu ozrejmili, pripravili sme spolu s Mgr. Milanom Pančurom tento rozhovor na tému „najčastejšie otázky klientov a odpovede na ne“ .

Ako sa môžem k vám objednať na konzultáciu, prípadne na zákrok?
Štandardne naši klienti absolvujú pred estetickou operáciou osobnú konzultáciu s lekárom, kde sa dozvedia, či sú vhodní adepti na požadovaný zákrok. Klienti sa pri konzultácii dozvedia všetky potrebné informácie a termín operácie si môžu rezervovať už pri konzultácii. Ak máte záujem objednať sa na konzultáciu v našej ambulancii plastickej chirurgie, zavolajte na t.č.: 055/ 676 1 666 a zvoľte číslo 2.


Ako sa mám pripraviť pred operáciou v lokálnej anestézii?
Na operáciu prichádzate zdravá/ý, bez infekcie v posledných dvoch týždňoch. Pred operáciou v lokálnej anestéze zjedzte niečo ľahké a napite sa. Doneste si so sebou vodu na cestu domov. Príďte pohodlne oblečená/ý. Nenoste si so sebou pyžamo ani prezúvky – všetko máte pripravené na klinike. Ak idete na operáciu viečok, doneste si slnečné okuliare (aj v zime). Pred operáciou nefajčite a nepožívajte alkoholické nápoje. Po operácii musíte mať zabezpečený odvoz domov s blízkou osobou.

Ako sa mám pripraviť na operáciu v celkovej anestéze?
Minimálne šesť hodín pred operáciou v celkovej anestéze nezjedzte a nepite. Večer alebo ráno pred operáciou sa osprchujte, ohoľte a vyčistite si zuby. Nepoužívajte telové mlieka ani oleje. Ráno v deň operácie si zoberte svoje lieky podľa pokynov lekára a zapite ich s malým množstvom vody. Pred operáciou nefajčite a nepožívajte alkoholické nápoje. Odložte si zubnú protézu, okuliare, kontaktné šošovky, načúvací aparát a hodinky. Pred vstupom na operačnú sálu si odložte šperky, cennosti a piercing. Kvôli monitorovaniu vašich životných funkcií počas anestézie je vhodné mať nenalakovaný aspoň jeden necht, a aby ste boli nenalíčená. Zároveň na operáciu prichádzate zdravý, bez infekcie v posledných dvoch týždňoch. Príďte pohodlne oblečená/ý. Jednorazovú bielizeň a prezúvky máte pripravené na klinike. Na kliniku si môžete doniesť zubnú kefku, zubnú pastu, hrebeň, ženy – hygienické vložky (ak ich potrebujú), ostatné veci podľa pokynov. Nasledujúci deň po operácii musíte mať zabezpečený odvoz domov v sprievode blízkeho.

Ako sa mám starať o operačnú ranu doma?
Obvykle po dvoch dňoch od operácie je možné odstrániť z rany krytie. Ak vám dáme na rany po operácii stripy, môžete si ich ponechať až do vybratia stehov. Je dobré mať rany stále prelepené, aby nedochádzalo k dráždeniu rán o oblečenie. Pred každým preväzom je potrebné sa osprchovať, osušiť okolie rany prikladaním uteráka bez šúchania. Tesne pred preväzom si umyte ruky vodou a dezinfekčným mydlom. Rana sa dezinfikuje ordinovaným dezinfekčným roztokom a sterilným krytím.


Na čo je potrebné dávať pozor pri preväzovaní rany?
Dôležité je sledovať, či sa neobjavuje bolestivosť rany, začervenanie, teplota v okolí rany, stvrdnutie alebo mokvanie rany a jej okrajov, výtok z rany, presakovanie krytia, nekrotické tkanivo a to či je jazva v úrovni kože. Jazva je spočiatku ružovočervená a na pohmat hrubšia. Neskôr bledne a stáva sa na pohmat jemnou. Vzhľad jazvy preto obvykle môžeme považovať za definitívny asi po roku od operácie.

Aký mám dodržiavať domáci režim po operácii?Prvé dni po estetickej operácii si doprajte oddych a telesné šetrenie. Môžete si zabezpečiť niekoho, kto s vami ostane pár dní. Ak máte malé deti, nedvíhajte ich na ruky. Treba byť pripravený na mierne pooperačné bolesti v operovanej oblasti. V prípade potreby užívajte analgetiká podľa ordinácie lekára.

Ako dlho mám nosiť pooperačnú bielizeň?

Po augmentácii prsníkov je nutné nosiť špeciálnu elastickú podprsenku nepretržite po operácii po dobu 2 týždňov a následne sa odporúča nosiť iný typ kompresívnej podprsenky, ktorá sa nosí nepretržite ďalších 6 týždňov po zákroku.
V prípade liposukcie klientom obliekame elastické kompresívnu bielizeň hneď po operácii. Od ukončenia liposukcie ju nesmiete vyzliecť najbližších 24 hodín. Bielizeň je šitá tak, aby ste ju nemuseli dávať dole ani pri použití toalety. Po 24 hodinách si dáte bielizeň dole a osprchujete sa. Bielizeň môžete vyprať a necháte ju osušiť.  Kompresívnu bielizeň po liposukcii odporúčame nosiť 24 hodín denne 2 až 3 týždne po operácii a následne aspoň 8 hodín denne pri vykonávaní bežných denných činností.

Kedy môžem po operácii cvičiť?

Po malých zákrokoch a po liposukcii môžete postupne začať cvičiť po 2 až 3 týždňoch s tým, že by ste nemali veľmi zaťažovať operovanú oblasť. Po väčších operáciách ako napríklad abdominoplastika môžete začať pomaly cvičiť najskôr po mesiaci od operácie. Pozor treba dávať na cvičenie po augmentácii. V tomto prípade sa neodporúča začínať s cvičením skôr ako 6 až 8 týždňov od operácie. Po augmentácii nesmiete absolvovať masáž chrbtice s ľahom na bruchu skôr ako po 3 mesiacoch od operácie.

Kedy môžem ísť do práce?

Vo veľkej miere záleží od toho, akú prácu klienti robia a akú operáciu chcú absolvovať. O termíne nástupu do práce sa dohodnete s lekárom.

© 20.07.2017, Mgr. Milan Pančura

ĎALŠIE Z TÉMY #ZDRAVIE

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.