Laser – univerzálny pomocník 


Laseroterapia je jednou z najmodernejších a zároveň najefektívnejších metód svetloliečby, ktorá využíva koherentné monochromatické žiarenie v oblasti viditeľného svetla. Je to prístroj, ktorý zosilňuje svetlo pomocou stimulovanej emisie žiarenia. Podľa toho, na čo je určený, má rôzne vlnové dĺžky.

V medicíne rozdeľujeme laseroterapiu podľa využitia do troch skupín na diagnostické, chirurgické, terapeutické. V dermatológii sa využívajú lasery nízkovýkonné a vysokovýkonné (invazívne), ktoré sa ďalej rozdeľujú na lasery ablatívne ( CO2, Er:YAG), neablatívne (depigmentačné, vaskulárne, depilačné). V bežnej praxi vieme lasery rozdeliť podľa využitia na lasery určené na odstraňovanie cievnych lézií (metličkovité varixy, angiokeratómy), na odstraňovanie tetováží, na odstraňovanie prebytočného ochlpenia, nežiaducich kožných  lézii/výrastkov (xanthelasmy, fibrómy, mílie, vírusové a starecké bradavice ...), na liečbu akné, na fotorejuvenizáciu ( omladenie pleti). Lasery majú silné proti bolestivé, protizápalové, antibakteriálne účinky a  antivírusové účinky, upokojujúce účinky – uvoľňuje kŕče, zmenšuje opuchy, zlepšuje bunkové dýchanie, spevňuje bunkové steny.

Laser a fotorejuvenizácia 

Pleť vekom stráca svoju pružnosť, pevnosť, objavujú sa rozšírené cievky, pigmentácie a vrásky. U tejto pleti je ideálne začať s regenerujúcimi, omladzujúcimi a prejasňujúcimi metódami. K prejasneniu pleti a k navodeniu novotvorby kolagénu je vhodná laserová rejuvenizácia. Fotorejuvenizácia je neinvazívné omladenie pleti, ktoré sa využíva najmä v oblasti tváre, krku, dekoltu a chrbtov rúk pomocou laseru. Princíp tejto modernej metódy spočíva v prehriatí kolagénových a elastických vlákien v podkoží. Pokožka sa vypne a zlepší sa tiež jej textúra.

Priebeh zákroku: Pred ošetrením sa pleť dôkladne odlíči. Na aplikovanú oblasť sa potom nanesie gél a na pokožku sa priloží kryštál, cez ktorý prechádza svetelný impulz presne definovanej vlnovej dĺžky. Ten ničí pigmentové bunky alebo hemoglobín v rozšírených cievkach. Počas zákroku dochádza k výraznému prehriatiu ošetrovanej oblasti a klient môže cítiť teplo a pocit štipnutia na pokožke. Počas aplikácie intenzívneho pulzného svetla si pacient chráni oči tmavými okuliarmi. Ošetrenie nie je bolestivé. Čas ošetrenia je približne 20 minút. V praxi sa odporúča absolvovať 3 až 5 ošetrení v odstupe 3 – 4 týždňov.

Frakčný laser 

Pracuje na princípe frakcionovanej fototermolýzy. Systém privádza na kožu tisíce tenkých laserových lúčov, ktoré v mieste dopadu hĺbkovo prehrievajú kožu. Medzi miestami dopadu ostávajú ostrovčeky neporušenej kože, z ktorej sa poškodená pokožka rýchlo zregeneruje. Frakčný laser je určený na odstránenie  jaziev po akné, hyperpigmentáciu pokožky, jemné povrchové vrásky, kruhy a vrásky pod očami, omladenie dehydrovanej (pokrčenej) starnúcej pokožky.

Na ošetrovanú oblasť najskôr nanesieme anestetický krém. Po znecitlivení kože sa postupne ošetruje plocha po ploche. Ošetrenie trvá cca 20 – 30 minút, pričom dĺžka zákroku závisí od veľkosti ošetrovanej plochy, od hustoty laserových lúčov a hĺbky prieniku lúča do pokožky. Bezprostredne po zákroku pokožka sčervenie, pacient cíti pálenie ako po spálení na slnku. Deň až dva po zákroku môže vzniknúť mierny opuch pokožky, hlavne v oblasti očí, o dva dni začínajú vznikať tmavé chrastičky, ktoré sa postupne olupujú. Tento proces trvá cca 7 dní a pacient by mal ostať v domácom ošetrení. Následne je pokožka začervenaná a v priebehu niekoľkých týždňov nadobúda svoj prirodzený odtieň. Po týždni od zákroku je pokožka ešte jemne ružová a citlivejšia na dotyk. Nutné je používať ochranné krémy s UV faktorom. V ojedinelých prípadoch, najmä pri nedodržaní pokynov o ochrane pokožky pred slnečným žiarením, či pri fotosenzitívnej pokožke v období hojenia môžu na častiach ošetrenej plochy vzniknúť farebné nerovnosti, ktoré obvykle miznú niekoľko mesiacov po zákroku. 

Počet ošetrení je individuálny a závisí od stavu pokožky - od hĺbky jaziev, prípadne vrások, od množstva a hĺbky pigmentácií, veku klienta a samozrejme od efektu, ktorý chce klient docieliť. Väčšinou stačí absolvovať iba jedno ošetrenie.

Jemnejší laserový peeling pleti

V tomto prípade laser produkuje krátke záblesky, ktoré prechádzajú cez vrchnú vrstvu kože, bez toho, aby ju porušili. Svetlo rôznych vlnových dĺžok sa vstrebáva vďaka karbónovému prípravku. Pred ošetrením pleť odlíčime, nanesieme vrstvu čiernej karbónovej masky, ktorú postupne odlaserujeme. Po ošetrení aplikujeme sérum a krém. Mierne podráždenie pokožky po zákroku rýchlo vybledne, len v ojedinelých prípadoch pretrváva niekoľko hodín. Po ošetrení je pleť žiarivejšia, tonizovaná, zjednotená a póry sú zredukované. Odporúčame 3 – 4 opakovania v rozpätí 3 týždňov. Ako prevenciu odporúčame opakovať raz za 3 mesiace. Bezprostredne po zákroku bude mať pleť zjednotený ton a textúru, bude rozžiarená a bude pôsobiť mladistvejšie, jemné vrásky vymiznú, rozšírené póry sa stiahnu.

Kedy má laser stopku

Medzi absolútne kontraindikácie laserových zákrokov patrí užívanie niektorých liekov (retinoidy), vírusové a bakteriálne infekcie. Relatívnymi kontraindikáciami sú gravidita, autoimunitné ochorenia, poruchy imunity, hojenie keloidnou jazvou v anamnéze, opálená koža.

 

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 25.10.2021, MUDr. Annamária Gurčíková

ĎALŠIE Z TÉMY #ESTETICKÁ DERMATOLÓGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.