Mezoterapia je metóda, pri ktorej sa do hlbších častí pokožky aplikuje kyselina hyalurónová, vitamíny, peptidy. Zlepšujú elasticitu pokožky, vypínajú povädnuté časti tváre, rozjasňujú pleť a spevňujú pokožku. Obľúbenou sa stala hlavne pre svoj prirodzený efekt – bez toho, aby menila črty tváre a mimiku, no zároveň pôsobí preventívne v rámci starnutia pokožky tváre.
Domáca alebo prístrojová
Rozdiel medzi prístrojovom a domácou starostlivosťou je dosť podstatný, skôr by sme to mohli definovať ako rozdiel medzi medicínskou a domácou starostlivosťou.
Medicínska mezoterapia sa vykonáva v ambulantnom prostredí prístrojmi, ktorými sa dostaneme do hlbších vrstiev kože 2 – 3 mm (kam nedokáže penetrovať krém ani sérum), pričom používame výdatnejšie a aj mierne zosieťované kyselinky. Domáca starostlivosť spočíva v oveľa jemnejšom ošetrení - mezoterapeutický roztok sa dostáva len do povrchových vrstiev pokožky pomocou mezostampu alebo dermarolleru maximálne do hĺbky 0,2 mm.
Vynikajúca univerzalita
Čo sa týka vekovej hranice, stále hovorím, že mezoterapia nerozoznáva vek. V podstate ani typ použitej látky. Všetko závisí od typu pleti. Od jej hydratácie, prítomnosti vrások (dynamických aj statických), od hrúbky pleti.... Mezoterapiu však považujeme aj za vynikajúci prostriedok prevencie starnutia pleti a vytvárania vrások, takže ideálny vek na to, aby sme s ňou začali, je okolo 30 rokov. Frekvencia opakovaní závisí od typu pokožky aj od zvolenej mezoterapie. Ak používame mezoterapeutický prípravok s vysokou koncentráciou kyseliny hyalurónovej 20 -25mg, takže frekvencia sa pohybuje 1 – 2x ročne. Keď si klientka zvolí tzv. personalizovanú mezoterapiu, kde riešime aj iné ťažkosti (hyperpigmentácie, mastná pleť a pod.) tu je koncentrácia kyseliny hyaluronóvej nižšia, preto by sa mala procedúra opakovať častejšie. Je vhodná pre každého, kontraindikáciou je iba extrémne jemná pleť, zápalové ochorenia tváre, herpetická infekcia, gravidita.
Kyselina HA je základ
Hlavnou súčasťou mezoterapie je kyselina hyalurónová , ktorá sa používa v rôznych koncentráciách; a to buď voľná (v prvom rade hydratuje) alebo jemne zosieťovaná, ktorá aj spevňuje pokožku. Ďalšími látkami sú peptidy, komplex vitamínov potrebných pre pleť, a iné látky potrebné pre krásnu pleť. Napríklad calciumhydroxyapatit je jedinečná látka, ktorú považujeme za minerálnu vyplň a svojím pôsobením podporuje vytváranie kolagénu a tým spevnenie pleti.
Takmer bezbolestná procedúra
Intenzita vpichu, množstvo vpravenej latky do jedného vpichu a aj rýchlosť prietoku sa stanovuje na základe typu kože. Čím hrubšia pokožka, tým hlbší vpich, a tiež u jednej klientky používame rôzne hĺbky na základe toho, v ktorej oblasti sa nachádzame, napríklad pokožka v oblasti spodných viečok je extrémne tenká s rizikom vzniku modriniek, preto tu volím povrchovejšie vpichy ako napríklad na lícach, kde je pokožka podstatne hrubšia.
Efekt mezoterapie
Spravidla prichádza do 2 – 3 týždňov od aplikácie. Musíme dať šancu kyseline HA a ostatným látkam, aby plne rozvinuli svoje pôsobenie. Pri tých výdatnejších mezoterapeutických látkach efekt vydrží 10-12 mesiacov. Rozdiel medzi mezoterapiou a výplňovým látkami je dosť podstatný – spočíva v technologickom procese prípravy kyseliny. Výplňové kyseliny sú podstatne výdatnejšie, hustejšie a tvrdšie ako látky používané pri mezoterapii a v žiadnom prípade sa na ňu nesmú používať. Aplikujeme ich len do hlbokých vrstiev kože. Bohužiaľ, v praxi sa stretávam aj s klietkami, ktorým bola mezoterapia vykonávaná aj týmito druhmi, čo u nich zanechá nepríjemné následky, ako sú roky pretrvávajúce hrudky a uzlíky, ktoré sa nedajú rozpustiť. Preto mezoterapia patrí do rúk skúseného a certifikovaného odborníka.