MUDR. DANIELA BALCOVÁ - TRICHOLÓGIA

S odborníčkou na tému vypadávanie vlasov

Pani doktorka, na klinike sa od septembra venujete aj trichologickému vyšetreniu.
Povedzte, kedy by už pacient mal navštíviť odborníka a aké odpovede poskytne vyšetrenie.

Bežne denne vypadáva 100-150 vlasov. Vidíme to hlavne po česaní, vlasy sú všade okolo nás. Ale ak sa pravidelne ráno budíte s množstvom vlasov na vankúši alebo upchávate odtok svojimi vlasmi, už by som neodkladala návštevu u odborníka. Jednoznačne je potrebné prísť, ak vypadne ohraničené ložisko.

Vyšetrenie u nás je komplexné pod dohľadom viacerých odborníkov: dermatológa, internistu a podľa diagnózy spolupracujeme aj s chirurgom. Vyšetrenie pozostáva z anamnézy zistenia ochorení, na aké sa liečite, určenia možnej genetickej záťaže (niektoré sú viazané na pohlavie, prípadne sa vyskytnú v istom veku), užívania liečby, ktorá môže byť zdrojom vypadávania vlasov a ďalších možných príčin. Nasleduje vyšetrenie nielen vlasatej časti hlavy špeciálnou kamerou, ale aj celkové interné vyšetrenie s následným základným odberom o stave organizmu. Podľa výsledkov vyšetrení a anamnézy je možné pripojiť ešte genetické vyšetrenie (má to význam aj v tom, že vieme predpovedať riziká straty vlasov ešte skôr, ako sa prejavia, a zároveň ušiť na mieru liečbu už pri stratách vlasov). Môže nastať situácia, že tieto vyšetrenia jednoznačne neukážu príčinu. Preto následne odporučíme testy potravinovej intolerancie aj liečbu na odstránenie infekcií, prípadne rozšírenie diagnostiky aj o závažnejšie ochorenia. Na základe týchto vyšetrení je klientovi vypracovaný individuálny plán, ktorý závisí nielen od výsledkov, ale aj od stupňa ochorenia. Trichologické vyšetrenie 

Aké sú možnosti liečby vypadávania vlasov?

Možnosťou liečby je napríklad úpravy stravy, liečba enzýmami, vitamínmi s doplnením o mezoterapiu, svetelnú terapiu (Igrow), prípadne transplantáciu vlasov. ENVY therapy® MezoHAIR  Fototerapia SMARTLUX Premium 

Pri mezoterapii lekár podá ultra tenkou ihlou do strednej vrstvy kože účinný koktail rôznych látok spolu s krvnými doštičkami. Liečivá aplikované touto technikou zvyčajne obsahujú komplex minerálov, stopových prvkov, peptidov, v niektorých prípadoch rastových faktorov a kmeňových buniek látky, ktoré sú pre vlasový folikul nielen výživou, ale aj stimulujú rast. Vpichom dochádza aj k podráždeniu kože, ktoré stimuluje zvýšené prekrvenie, čo prináša folikulu ďalšie živiny a kyslík.

Svetelná terapia Igrow je o nízkoúrovňovú svetelnú terapia označovanú skratkou LLLT. Nedochádza tu k produkcii tepla, preto nehrozí spálenie, resp. poškodenie kože. Táto terapia aktivizuje starnúce bunky k rastu vlasov. Nutná je ale pravidelná aplikácia, výsledkom je posilnenie existujúcich vlasov a zabezpečenie zdravého prostredia pre ich rast. Prvé výsledky je možné očakávať v priebehu 24 týždňov.

Mezoterapia vlasovej pokožky asi nebude najpríjemnejšie ošetrenie, ale iste je veľmi účinné. Vyskúšali ste ho aj vy?

Nevyskúšala som ho, pretože nemám tieto problémy. Naše skúsenosti s aplikáciou u klientov potvrdzujú, že vďaka ultra tenkým ihlám je táto liečba minimálne bolestivá, výkon trvá 20-30 minút, odporúča sa 5 kúr v priebehu 2 mesiacov. Po aplikácii je možné mierne sčervenenie, opuch. Zvyčajne odznejú za pár dní, prípadne vzniknú len malé modrinky.


Venujete sa primárne vnútornej medicíne, avšak aj potravinovej intolerancii, ktorá s vypadávaním vlasov môže tiež súvisieť, však?

Áno. Intolerančné potravinové testy robíme na klinike Envy posledné dva roky a časť klientov prichádzala aj s týmito problémami. Máme spätnú odozvu od klientov, že úpravou stravy podľa výsledkov v určitom režime vynechania pozitívnych potravín na istú dobu a následného pokusu o vrátenie do stravy sa zmierni aj vypadávanie vlasov. Dané výsledky klient dostáva aj v písomnej forme. Pri niektorých zásadných potravinách sú uvedené aj potraviny, ktoré vystupujú ako ich náhrady.


Opäť trošku osobná otázka: Keďže ste odborníčka aj na zdravú výživu, stravujete sa stále ukážkovo? Alebo občas zhrešíte? :)

Práca s výživou ma naučila, že diéty sa nedajú dodržať. Dnes prichádzajú stále nové poznatky v oblasti výživy, ktoré aplikujeme v strave, zložení. Ja sama uznávam striedmosť v strave, vedieť kedy, koľko, akej stravy si môžem dovoliť podľa pohybu v daný deň. A ak sa mi to darí dodržiavať, samozrejme, že sa odmením. Odmena spočíva v princípe stravy Francúzok. Nezjem celú čokoládu, ale sa s ňou podelím. Nie vždy je odmenou sladkosť v klasickom ponímaní, ale často je to ovocie alebo sladká zelenina. Nezabúdam ani na kontrolu, a tak sa pravidelne kontrolujem u nás na klinike Envy na in Body. Nespolieham sa na klasickú váhu, pretože môže ísť len o dehydratáciu alebo podhodnotenie niektorých parametrov. BMI (body mass index) je ľahko merateľný faktor, ale aj pri dobrom BMI môžem trpieť vnútrobrušnou obezitou alebo naopak, pri dobre vyvinutom svalstve mi môže predikovať nadváhu alebo obezitu. In Body mi tak umožní sledovať proporcie, aktivitu metabolizmu, vnútrobrušného tuku ako rizikového faktora srdcovo-cievnych ochorení, zadržiavania vody a ďalších parametrov. Klinika Envy umožňuje vo všetkých oblastiach komplexnosť, aj v tomto prípade stravu dopĺňam o pohyb s našou trénerkou aj na  E-fite.

© 19.03.2017, 0

ĎALŠIE Z TÉMY

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.