,,niečo na tej jane je“

Janka Kurilak - “made by kura“

Janku Kurilak poznám ešte ako Chreňu, 20-ročnú Janu Chrenkovú, študentku strojárskej fakulty.
Bola s ňou vždy ohromná zábava, bola plná energie, elánu, stále mala dobrú náladu a všade jej bolo veľa, hoci mala a aj stále má asi 50 kíl. :)
Aby som prešla k veci, život plynul, svadba, deti a tak, a zrazu, o 10 rokov neskôr, po 2 deťoch prišla túžba realizovať sa, pracovať na niečom tvorivom, pretaviť tú kreatívnu energiu do niečoho hmotného, čo sa dá chytiť a čo po vás ostane.
I keď sa rovno zo študentky stala manželkou a matkou a na nadobúdanie pracovných skúseností akosi nezostal čas, vždy som si bola istá, že Jana sa nestratí. Niečo na nej totiž je… Energia, nápad, ambícia tvoriť a niečo dosiahnuť. Výsledkom je niekoľko interiérov “made by KURA” a čoraz populárnejšia mód-na značka KURA collection. Ako sama tvrdí, ku všetkému prišla ako slepá kura k zrnu, my však doplníme, ako extra talentovaná a tvorivá KURA.

Prešla si plynule z jednej materskej do druhej. Koľko rokov si bola s deťmi vlastne doma?

Áno, ja som si materstvo odbila jednou dlhočiznou 6-ročnou šnúrou, ktorá sa mi vlastne začala ešte počas štúdia na vysokej škole, kde som promovala už s riadnym balónom pred sebou... Čiže u mňa po škole žiadna  „kariéra“ neprepukla, ale rovno som si obliekla tepláky a vyzliekla ich až o 6 rokov ☺.

Kedy prišiel moment, keď si si začala uvedomovať, že sa tá dlhočizná "dovolenka" raz skončí a čo po-tom?

Určite to bolo už posledný rok na materskej so Zojou, vlastne mi to napadalo dosť často, že čo ja budem vlastne v živote robiť, keďže som v podstate nikdy nepracovala a reálne môžem povedať, že síce vysoká škola mi dala veľa, ale konštruovať autá, čo som študovala, ma nejako extrémne nechytilo ☺. Tak som si teda vravela, že asi jedine porozposielam žiadosti a budem robiť nejakú kancelársku prácu ako väčšina mamičiek po materskej. Lenže ja som vždy bola veľmi kreatívna a vedela som, že veľmi by ma bavilo robiť niečo okolo dizajnu, interiéry a móda ma vždy bavili úplne najviac. Tak som si fakt povedala, že to risknem, veď čo môžem stratiť, nie?

Začalo sa to úpravou tvojho interiéru, však?
Áno, a vždy sa pousmejem nad tým, ako mi napadol môj MEGA podnikateľský plán urobiť si fanpage na FB a Instagrame. Tak som bez hanby nafotila vlastný byt z každého uhla, aký sa len dal, a buchla som to na net. Potom som zasa v našom byte urobila taky rýchly facelift, zmenou farieb, kobercov, doplnkov, proste nič  závažné, čo by som nezvládla urobiť sama. A nafotila som si to zasa, to aby som mala fakt široké portfólio ☺. Mala som veľké obavy, že to bude možno aj na smiech, ale nebolo a ľudia sa toho chytali tak, že to by som nikdy nečakala. Zrazu som mala jednu zákazku za druhou a išlo to ako po mas-le. Stále som bola úplný laik, ale laik s vkusom a nápadmi, a to niekedy asi stačí ☺. Všetci moji zákazníci boli veľmi spokojní a odporúčali ma ďalej, tým prišli aj veľké zákazky, kde už som sa fakt obávala, ako to zvládnem, ale koniec bol vždy výborný :) a hlavne boli všetci spokojní ☺.


Niekedy po pol roku takéhoto fungovania a prezentácie svojej práce na Instagrame a FB som reálne začala pociťovať, akú silu táto sranda vlastne má. A asi to mám v povahe, že sa nikdy neuspokojím s tým, čo mám, a stále chcem ešte niečo viac, a stále mi napadajú nové veci. Bol, a to si pamätám pres-ne, začiatok júna 2016, keď mi napadla myšlienka urobiť takú mini kolekciu úplne jednoduchých teplá-kových šiat, lebo také niečo mi tu v obchodoch chýbalo. A fakt nepreháňam, že o 6 dní už bola táto moja prvá mini KURA collection predstavená na Instagrame. A tie baby to objednávali tak, že po prvom dni som bola v strašnom strese, lebo som už nemala žiadnu látku a objednávky sa hrnuli. Ale všetko sa nakoniec zvládlo ☺.

Čo nasledovalo ďalej? Zjavne si sa neuspokojila s mini kolekciou, ale chytila si sa šance a prvého úspe-chu…
Myslím, že áno ☺. Uvedomovala som si, že keďže sa tie šaty predávajú, tak určite pôjdem do ďalšej kolekcie, ktorá už bude premakanejšia a bude mať aj viac kusov, a tak vznikol e-shop, čím sa predaj pre mňa zjednodušil a aj narástol, čomu sa extrémne teším a posúva ma to dopredu.


Jediný marketingový nástroj, ktorý používaš, je Instagram a funguje výborne. Do akej miery ti pomohol rozbehnúť tvoj biznis?
Vďaka bohu za Instagram!! Často si uvedomujem, že keby nebol Instagram, ja by som nikdy nežila môj pracovný sen, pretože si vôbec neviem predstaviť, akou formou by som svoje veci predávala a určite by som nemala odvahu s tým ani začínať. Takto to išlo samo, keďže denne som mala pozitívne ohlasy od ľudí.

Aké sú tvoje ďalšie plány so značkou?
Určite vidím, že opäť je čas to posunúť ďalej, lebo ja vlastne stále nestíham kapacitne pokrývať zákazky, ktorých je, chvalabohu, stále dosť. Až sa to bojím napísať, aby som to nezakríkla, ale mám v pláne si otvoriť nejaký mini showroom spojený s dielňou, kde budú šiť dve baby, aby sa nestávalo to, že po dvoch hodinách od spustenia novej kolekcie na e-shope je takmer celá vypredaná ☺. Tak dúfam, že to stále takto pôjde a nejaký ten obchod mi nakoniec vyjde. Klopem na hlavu.

Hovoríš si niekedy, keď si spomenieš, ako si miešala piškótku s banánikom svojej dcére Zojke a netušila, čo budeš o rok robiť, keď pôjde do škôlky, že “neveríííím, čo sa mi podarilo”?
A koľkokrát mi to napadne! Veď pred rokom, keby mi toto niekto povedal, že ja budem mať vlastnú značku, tak si poviem, že sa zbláznil... Som nesmierne šťastná, že sa mi to podarilo. A vďačná všetkým, ktorí mi pomáhajú. A zákazníčkam, ktoré si moju tvorbu veľmi obľúbili a s mnohými sme už niečo ako kamarátky ☺.


Taká veľmi ženská otázka na záver. Máš pocit, že sa na teba manžel pozerá inak teraz, keď úspešne podnikáš a niečo si už aj profesijne dokázala?
Myslím si, že áno ☺. A je to prinajmenšom aj v tom, že ma vidí oveľa menej ako predtým ☺. Ale nie, myslím si, že vždy veril, že sa budem nejako pracovne posúvať, ale toto asi ani on nečakal. Čomu som veľmi rada ☺.

Prezraď ešte, čomu sa budeš venovať v najbližšej dobe.
Žiaľ, kapacitne sa už interiérom neviem venovať, čo ma aj dosť mrzí, lebo ma to bavilo. Ale asi je prav-da, že sa nedá sedieť na dvoch stoličkách, tak sa budem kolekcii venovať ešte viac a dúfam, že to aj bude vidieť. Mám milión nápadov, až mám niekedy pocit, že by mi bolo treba továreň, aby sa stíhali realizovať ☺.

© 25.07.2017, Natália Selveková

ĎALŠIE Z TÉMY #FASHION

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.