Pery sú našou ozdobou

Napriek tomu, že úpravy pery sa radia medzi najžiadanejšie zákroky aj na našej klinike, komplikácie nastávajú práve v prípadoch, ak ho klienti považujú za jednoduchý zákrok.

Zverte sa iba overeným odborníkom

Často sa do aplikácie kyseliny HA púšťajú nedostatočne vzdelané alebo neadekvátne vyškolené osoby ako napríklad kozmetičky. Na Slovensku platí, že aplikovať ju smie len lekár s príslušnými certifikátmi. Zároveň časté komplikácie vidíme aj od našich kolegov lekárov, keď s cieľom vyššieho efektu používajú veľké množstvá alebo neadekvátny typ materiálu. Komplikácia, samozrejme, môže nastať  z rôznych dôvodov. Vo všeobecnosti tie najzávažnejšie vznikajú práve neodbornou aplikáciou.

Niektoré ťažkosti môžete očakávať

Komplikácií, ktoré môžu nastať je mnoho a preto je dôležité dôkladne čítať informované súhlasy pred aplikáciou a pri akejkoľvek nejasnosti sa pýtať. Od najzávažnejších pri aplikácii kyseliny hyalurónovej do cievneho riečišťa, a to najmä pri nerešpektovaní anatómie tela až po úplne bežné v podobe opuchu, ktorý sprevádza takmer každý zákrok. Medzi najčastejšie patrí opuch a modriny, ktoré sú súčasťou reakcie tela na porušenie integrity tkanív pri aplikácii, prípadne drobné hrčky alebo asymetria.

Najdôležitejšie je preto vybrať si odborníka, ktorý vám s komplikáciou vie pomôcť a sprevádza vás celým procesom. Iste budete v prípade komplikácií oveľa radšej v rukách lekára ako kozmetičky.

Proces nápravy

Závisí o aký typ komplikácie ide. Hrčky alebo migráciu materiálu riešime  rozpustením kyseliny hyalurónovej enzýmom hyaluronidáza. Trvá to väčšinou asi mesiac. Po aplikácii enzýmu na rozpustenie môžu pery opuchnúť, ale takmer okamžite sú menej tuhé a v priebehu noci prichádza k najväčšiemu efektu rozpustenia. Následne sa niekoľko dní až týždňov kyselina rozpúšťa. Po mesiaci je kontrola, vtedy skontrolujeme celý proces a rozhodneme sa o ďalšom postupe.

Opakovanie tej istej chyby

Stretávam sa s tým dosť často a vždy si poviem, samozrejme, mýliť sa je ľudské. Najmä ak klientky zláka nižšia cena, avšak treba si uvedomiť, že nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. A v prípade komplikácie budem radšej sedieť v kresle lekára. Po „opravách“ pery korigujeme, lebo klientky si to želajú a na konci procesu zaplatia oveľa viac. Mnohokrát tiež klientky prichádzajú na augmentáciu a počas vstupnej konzultácie a vyšetrenia zistíme staré hrčky a migráciu materiálu, vtedy samotné rozpúšťanie pred aplikáciou vyslovene odporúčame.

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 25.10.2021, MUDr. Eva Šimbochová, chirurgička

ĎALŠIE Z TÉMY #ESTETICKÁ DERMATOLÓGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.