prsia- symbol ženského tela

Prsia sú symbolom ženskosti. Vždy boli záujmom mužských snov, tešili sa pozornosti umelcov a boli zobrazované na obrazoch či sochách. Krásne prsia nám ženám dokážu dvíhať sebavedomie alebo aj naopak...

Na otázky okolo augmentácie pŕs pomocou implantátov nám odpovedal

MUDr. Rastislav Trška, PhD - vedúci lekár pobočky kliniky Envy v Bratislave.

Máte dlhoročné skúsenosti s augmentáciou prsníkov. Badáte za posledné roky zmenu v požiadavkách pacientiek na veľkosť imlantátov smerom k prirodzenosti?

Počas osobnej konzultácie podľa určitých meraní a výpočtov môžeme pacientke  odporučiť rozmerovo aj objemovo vhodné prsníkové implantáty. Rozmery, veľkosť a tvar týchto implantátov budú „šité na mieru“ jej výške, hmotnosti, šírke hrudníka, elasticite kože a pozícii bradaviek voči podprsníkovej ryhe. Pacientka má možnosť výberu z určitého rozpätia veľkostí implantátov. Podľa mojich skúseností slovenské ženy uprednostňujú skôr väčšie implantáty na hornej hranici  odporučených veľkostí. Napríklad implantáty s objemom menším ako 280 ml, ktoré sú pomerne často používané napr. v Českej republike, sa na Slovensku používajú minimálne. Moje výpočty sú vždy robené pre konkrétnu pacientku a aj pri použití väčších implantátov sú výsledky primerané jej proporciám.

 Augmentácie sa dajú vykonávať viacerými spôsobmi. Aký typ vkladania implantátov uprednostňujete a prečo?

Nemyslím si, že chirurg by mal uprednostňovať nejaký spôsob vkladania implantátov. Podľa môjho názoru by skôr mal snažiť vždy vybrať spôsob, ktorý je pre konkrétnu pacientku najvhodnejší. Nielen vzhľadom na terajšej operáciu, ale aj vzhľadom na ďalšie prípadné operácie v budúcnosti tak, aby pacientke zbytočne nepribúdali ďalšie jazvy.
Ja osobne používam rez v oblasti podprsníkovej ryhy u pacientiek, ktorých prsníky si nevyžadujú súčasnú modeláciu prsníkov. Teda pri štandardných „jednoduchých“ augmentáciách.  Za jeho výhodu považujem dobrý prehľad v operačnej rane a prístup k implantátom v prípade potreby ďalšej operácie. Nevýhodou je, že z neho nie je možné korigovať napr. asymetrickú polohu bradaviek a dvorcov.
U pacientiek s potrebou súčasnej modelácie prsníkov používam zasa rez okolo prsníkových dvorcov, z ktorého je možné súčasne vložiť prsníkové implantáty aj urobiť zmenšenie šírky  prsníkových dvorcov, zdvihnúť bradavky a zmenšiť povrch prsníka, prípadne korigovať asymetrie prsníkov. Tento prístup je používaný najmä u žien, ktoré dojčili a potom došlo k zmenšeniu objemu a poklesu prsníkov. Je technicky náročnejší, ale umožňuje aj z poklesnutých „prázdnych“ prsníkov vytvoriť pekné pevné prsia s esteticky vyhovujúcou polohou prsníkových bradaviek. Jazvička pri tejto operácii zostáva iba okolo prsníkového dvorca. Za výhodu tiež považujem, že operáciu je aj v budúcnosti v prípade potreby možné robiť opakovane, takže na prsníku nepribúdajú žiadne ďalšie jazvy.

Čo je najdôležitejšie pri výbere správneho tvaru a veľkosti implantátov?

Výber vhodnej veľkosti a tvaru implantátu by mal byť výsledkom dohody medzi pacientkou a  operatérom. Mojich pacientiek sa preto na konzultácii vždy pýtam, aká je ich predstava o nových prsiach. Či uprednostňujú skôr plnší dekolt, čo lepšie zabezpečia okrúhle implantáty, ale za cenu „silikónovejšieho“ vzhľadu prsníkov, alebo chcú čo najprirodzenejší vzhľad prsníkov, čo im zasa umožnia anatomické „kvapkovité“ implantáty. Ďalším parametrom je veľkosť implantátov. Teda či chcú iba mierne alebo výraznejšie zväčšenie prsníkov. Implantát musí byť svojimi parametrami (šírkou, výškou, projekciou, tvarom) zvolený tak, aby nové zväčšené prsia boli proporčne vhodné pre danú výšku, hmotnosť a typ postavy pacientky. Mojou úlohou je podľa určitých meraní a výpočtov vybrať pre pacientku implantát vhodných rozmerov a tvaru. Ak zistím, že požiadavky pacientky sú nereálne, snažím sa jej odporučiť vhodnú alternatívu. K operácii obvykle objednávam 3 páry implantátov vybratých podľa predoperačných meraní. Pri operácii používam tzv. „sizery“ (skúšobné implantáty rôznych rozmerov a objemu), ktorými ešte počas operácie vyskúšam a overím vhodný objem implantátov a až potom vložím definitívne silikónové prsníkové implantáty.

 Sú na trhu implantáty s celoživotnou trvácnosťou, teda bez potreby výmeny?

V súčasnosti všetky implantáty certifikované v rámci Európskej únie (označenie na výrobku CE) a Slovenskej republiky ŠUKL (Štátny ústav na kontrolu liečiv) majú „neobmedzenú“ životnosť. K výmene implantátov, prípadne inej chirurgickej korekcii sa pristupuje v prípade komplikácií – prasknutie implantátu, kapsulárna kontraktúra, prípadne ak pacientka chce iný tvar alebo veľkosť implantátov. Vhodná doba na výmenu prsníkových implantátov (cca 10-15 rokov od implantácie) je iba vo forme odporučenia výrobcu. Pacientka s vloženými silikónovými prsníkovými implantátmi však vždy musí rátať s možnosťou prípadnej ďalšej operácie.

 Zväčšenie prsníkov implantátmi   Zväčšenie prsníkov vlastným tukom 

© 30.06.2017, Natália Selveková

ĎALŠIE Z TÉMY #PLASTICKÁ CHIRURGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.