V posledných rokoch sú v kozmetických výrobkoch mimoriadne obľúbené retinoidy – skupina látok patriacich pod vitamín A. Všetko podstatné sa o nich dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Okrem zložiek, ktoré sa smú nachádzať v kozmetických výrobkoch voľne dostupných pre zákazníkov, poznáme aj silnejšie formy na predpis. Ide o kyselinu retinovú a jej deriváty (adapalen). My si však dnes posvietime na retinoidy v kozmetických výrobkoch, a to konkrétne na retinol, retinal a retinyl estery.
Retinoidy sú ako skupina látok lipofilné (rozpustné v tukoch) molekuly, ktoré môžu penetrovať do epidermis a prestúpiť až do dermis. Medzi ich hlavné benefity patrí:
Dá sa povedať, že retinoidy sú naozaj všestranné látky a benefitovať z nich môže pleť starnúca, aknózna, problematická, mastná, normálna či zmiešaná, ale tiež suchá (keďže je viac náchylná na predčasné starnutie). Poznáme niekoľko foriem, s ktorými sa stretneme v kozmetických výrobkoch. Naša pokožka dokáže plne využiť a benefitovať z kyseliny retinovej. Tá je na predpis, a jej deriváty v kozmetických produktoch sa musia na kyselinu retinovú v pokožke konvertovať (premeniť).
Účinok retinoidov sa stupňuje podľa premeny v pokožke na kyselinu retinovú. Retinal je najúčinnejší a retinyl estery najmenej účinné. Avšak, s účinnosťou stúpa aj riziko podráždenia – takzvanej retinizácie – a preto retinyl estery majú nízky potenciál podráždenia a retinal má najvyšší. Retinyl estery sú vhodné pre citlivý typ pleti, vtedy bez väčšieho rizika podráždenia postupne splnia svoju úlohu – účinok je pomalší ako pri retinole a retinale.
Retinizácia je reakcia pokožky na topickú aplikáciu retinoidov. Prejavuje sa ako začervenanie, šúpanie pokožky či tvorba suchých miest a dočasné zhoršenie akné. Prejaví sa počas prvých týždňov pri zaradení retinoidov medzi svoju rutinu. Každá pokožka reaguje na koncentráciu retinoidov v kozmetike inak. Radenie retinoidov (najmä retinolu a retinalu) do rutiny by malo prebiehať postupne, aby sa znížilo riziko retinizácie.
Ako teda retinoidy zaradiť do rutiny?
Retinoidy (retinol a retinal) zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie, preto sa odporúča ich aplikácia iba večer a cez deň je nutné sa chrániť opaľovacím krémom. Môžu sa aplikovať aj v letných mesiacoch, ale pri akejkoľvek reakcii na slnku či zvýšenom výskyte pigmentových škvŕn je vhodné produkty z rutiny na určitý čas eliminovať. Vo forme sér sa aplikujú na suchú pokožku (vlhká pokožka podporuje penetráciu, čo v prípade retinoidov môže spôsobiť podráždenie) a začať by sa malo s nimi naozaj pomaly a zľahka. Radšej začať s nižšími koncentráciami párkrát do týždňa. Retinyl palmitát je už bežnou súčasťou krémov a sér, pri vhodnej koncentrácii si ich vaša pokožka ani nevšimne (nespôsobia podráždenie, začervenanie či retinizáciu). Ak začínate s retinolom či retinalom vo forme samostatného produktu, prinášam vám malú pomôcku.
Na začiatok sa tiež odporúča najskôr séra s obsahom retinolu či retinalu primiešať do krému tesne pred aplikáciou na pleť. Ak bude vaša pleť na retinoidy privyknutá, môžete postupne koncentrácie zvyšovať či aplikovať samostatne priamo na pokožku. V prípade retinoidov sa neoplatí ponáhľať, retinizácia môže nastať aj u skúsených v starostlivosti o pleť. Aj ja už mám s ňou skúsenosť. Aj napriek tomu, že som na retinoidy zvyknutá, nový produkt bol natoľko silný, že mi spôsobil nepríjemnosti – alergickú reakciu, výsyp vyrážok a tiež silné podráždenie. Je lepšie tomu predchádzať.