Romana Lazarová

Upratané súkromie zrkadlí môj úspech v práci

Na svojom profile na Linkedin má v prvom riadku napísané, že je fanúšičkou dobrých ľudí, dobrých rozhovorov a dobrých reklám. Dobrými ľuďmi sa rada obklopuje, dobré rozhovory vedie a dobré reklamy vyrába. Pri stretnutí s ňou nezostala svojmu heslu nič dlžná. Ešte by som pridala, že pôsobila ako perpetuum mobile zabalené v tehotenskom brušku a teraz už ako šťastná mamina. Gratulujeme!

Z New Yorku do Petržalky

Zvedavo som sa pred ôsmimi rokmi začala učiť všetko o digitále a online, ktorý bol vtedy na začiatku a ešte len rozkvital. Prišla ponuka do veľkej reklamnej agentúry McCann Erickson, kde som mala na starosti online marketing všetkých značiek firmy Coca-Cola. Potom som odišla do New Yorku a plnila si sen o tom, ako prerazím vo veľkom svete. Nebolo to však ideálne, mesto mi neučarovalo tak, ako som si myslela. Vrátila som sa domov a s kolegom z konkurenčnej agentúry sme sa začali otvorene rozprávať o tom, ako by sme vytvorili niečo vlastné. Sme úplne rozdielne osobnosti, čo považujem za našu výhodu. Tak vznikla agentúra HEADS.

Mali sme na seba a klientov šťastie... alebo ako sme iba pracovali

Presne tak, na začiatku sme nerobili nič iné, iba pracovali. Ohromne nás to však bavilo. Mali sme skúsenosti a spojili sme sa vo forme on - stratég a kreatívec so mnou - exekutíva a manažment. Myslíme si, že ako majitelia sme aj najväčšími výhodami a prínosom v rámci agentúry, lebo sa dopĺňame. Nemusíme si najímať najdrahších a najťažšie zohnateľných ľudí, veľa si obhospodárime sami. Vymýšľame kampane, ktoré sú kreatívne, ale aj funkčné. Dnes je digitálnych agentúr neúrekom, ale na začiatku sme žali ovocie toho, že sme boli noví. Oslovovali nás na spoluprácu dôležité firmy z oblasti bankovníctva, FMCG, zdravotného poistenia. Rozbehli sme online komunikáciu všetkých brandov liehovarov  St. Nicolaus, spustili najúspešnejšiu online kampaň Budišu. Postupne sme sa z digitálnych služieb rozrástli na full service agentúru, pribudli ocenenia za výkonnosť kampaní, webový dizajn aj kreativitu a namiesto príprav tendrových prezentácií sme si mohli začať projekty viac vyberať. Prvé roky sme všetky zisky vrážali do objemového rastu a aj sme sa v princípe každým rokom zdvojnásobili v počte ľudí. Dnes už sme zase inde, nechceme primárne len rásť, ale mať priestor a financie aj na iné projekty. 

Dôvera sa nedá ničím nahradiť

Jedným z projektov, ktorému venujem čas a pozornosť je spracovanie prémiového hodvábu a vlny. Syntetické materiály nám za posledných 100 rokov zaplavili domácnosti a rada by som to pomohla zmeniť. Postupne finišujeme prototypy, vyrábať budeme na Slovensku a pôjdeme na trh. Aj na tomto projekte spolupracujem so spoločníkom, vlastne všetky naše projekty sú spoločné. Je to tak lepšie a vyhovuje nám to. Sme prepletení, ale hlavne nikto a nič nám nenahradí našu dôveru, ktorú sme si vybudovali na vysokej úrovni. Nedá sa kúpiť.

Všetko je o ľuďoch, s nimi súvisí aj môj úspech

Je úplne jedno aká je doba, akákoľvek spoločnosť stojí a padá na ľuďoch. Tak to vždy bolo a vždy bude. Nájsť dobrý tím je alfa a omega úspešného biznisu. Samostatne zmýšľajúci ľudia sú najdôležitejší. Povedala by som, že ich naozaj na trhu nie je veľa. Či som zbohatla? To je relatívne, ale som finančne sebestačná. Mám rada rezervu, vďaka ktorej sa nedostanem do finančného stresu. Investujem do akcií, nehnuteľností alebo ďalších projektov a nemíňam. Neznášam konzum. Ani v domácnosti, ani v oblečení, ani v ničom. Mám sa dobre, ale naozaj dosť makám a stále vymýšľam niečo nové. Neviem si predstaviť, že by som si vyložila nohy a uspokojila sa s tým, čo mám. To nie som ja. 

Všetko je rýchle a nové

Počas pandémie sme tiež zabudli na časový luxus, na ktorý sme boli zvyknutí. Klienti – aj veľké firmy sa potrebovali orientovať na online. Každý deň bol dôležitý, lebo keď niekomu zo dňa na deň zatvorili prevádzku, potrebovali sme ho doslova zachrániť a išlo o veľké straty. Niečo, čo sme robili predtým aj dva mesiace, sme teraz museli urobiť za deň, dva. Toto bol krízový manažment in medias res, ktorý mňa veľmi baví. Je to tak, keď mám nôž pri krku, idem ako píla. 

Druhý typ klientov, ktorí nám pribudli bol tí, ktorým pandémia nahrala do karát. Zrazu mali prostriedky na agentúru a nevystačili si už len sami. Každý bol iný a klasický marketing sa trochu vytratil. Pracovali sme bez konkrétneho zadania, lebo všetko sa menilo rýchlo, ale aj nás to posúvalo ďalej. Veľakrát sme sa dohodli na provízii zo zisku, nielen na fixnej odmene. Vynikajúci model pre klienta, ktorý vie, že na jeho projekte robíme ako na vlastnom. 

Stala som sa mamou!

Popri práci a tomto všetkom som sa stihla zasnúbiť a porodiť syna. Od prvého dňa sa učím skĺbiť materstvo a prácu, lebo ako som už povedala, nechcem prestať pracovať. V tomto sa s partnerom úplne stotožňujeme – naše dieťa predsa prichádza k nám a my už v nejakom moduse operandi fungujeme. Plním si najväčší cieľ  a sen – mať rodinu, ale nepovažujem materstvo za full time job. Dieťa sa prispôsobí sa nášmu rytmu, nie naopak, že my položíme všetko preň. Mám pri sebe úžasného partnera, je pre mňa obrovskou oporou. Vie si zariadiť čas tak, aby sme obhospodárili malého a pritom nám obom zostal priestor aj na prácu. Stretnime sa ale o pár mesiacov a poviem ti, ako mi to ide. 

Súkromie a práca sú u mňa spojené nádoby

Súkromie je pre mňa extrémne dôležité, rovnako ľudia a cestovanie, ktoré mi ako jediné v tomto období chýba. V každom prípade – nemám hranicu medzi biznisom a súkromím, vždy pracujem s najbližšími. Navzájom sa podporujeme a žijeme tým, čo robíme. Mne to takto vyhovuje a funguje. Ak by som doma nemala pohodu, určite nedosiahnem úspech, niektorí to majú takto nastavené, ja nie. Keď mám doma ažúro, darí sa mi aj v práci. Keď sa trápim v súkromí, som na nič aj vo firme. Dokážem celý deň stráviť tým, aby som uhasila jeden oheň a vlastne si vytvorím ďalší.

Za mojím úspechom nie je muž, ale dokonca viacerí! 

Môj otec mi je obrovským vzorom. Pochádzam z prostredia, kde sa vždy pracovalo. Otec vždy podnikal, miloval svoju prácu.

Biznis partner, v ktorom mám obrovskú oporu. Myslím si, že je veľký rozdiel v tom, či podnikáš dlhodobo sama alebo s niekým. Sme ako presýpacie hodiny a to je na nezaplatenie, navyše ho dokonale poznám, aj on mňa, vieme presne, čo môžeme jeden od druhého čakať. 

A môj snúbenec. Jeho ego je na správnom mieste a zvláda to, že mám firmu, podnikám a často robím aj v čase, keď sme si naplánovali, že sa budeme venovať jeden druhému. Podporuje ma, vôbec si neviem predstaviť, že by na mňa žiarlil. Harmonizuje domácnosť, neutralizuje moje hormonálne výkyvy a pomáha mi všetko zladiť. 

Som extrémistka...

Myslím si, že sebavedomie – pracovné i ženské mám na správnom mieste.  Pre mňa sú veľmi dôležité moje mužské piliere, a keď fungujú – som silnejšia. Priala by som to všetkým. Som extrémistka, aj v emóciách, ktoré filtrujem navonok. Čiže plačem, smejem sa, teším a hnevám sa vždy na 200 percent. Som spoločenský typ, v tomto ma pandémia trošku pribrzdila, predtým som bola stále obklopená ľuďmi, dnes fungujem v úzkom kruhu najbližších, ale hovorím, prežívam krásne obdobie a najnovšie milujem záhradníčiť. Pred pár rokmi by som babke neverila, že strihanie ruží je niekedy tá najlepšia terapia na svete, a áno, je. Nabíjam sa – v prvom rade s ľuďmi, doma a teda už aj na záhrade. Šialené! To, čomu by som včera neverila, je dnes skutočnosťou... Ľudí však za ruže nevymením nikdy. Nikdy. 

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 16.06.2021, Envy

ĎALŠIE Z TÉMY #INŠPIRATÍVNE ŽENY

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.