SPF = New BFF

Prečo je nutné používať opaľovací krém denne? Stačí mi SPF faktor v dekoratívnej kozmetike ako je napríklad make-up? A čo, keď je zamračené, mala by som ho tiež používať? Odpovede na všetky tieto otázky a ešte omoho viac nájdete v tomto článku.

SPF (anglická skratka Sun Protection Factor) krém si zväčša aplikujete na dovolenke, na celé telo a tvár. Ruku na srdce, kto z vás ho však používa ako súčasť každodennej rutiny? Téma SPF faktor je čoraz diskutovanejšia a osveta prichádza nielen zo strany blogerov, ale aj dermatológov. 

Trošku teórie

Za posledných 30 rokov totiž vzrástol na svete výskyt kožného melanómu až štvornásobne. Slnko a jeho UVA a UVB žiarenie dopadajúce na povrch Zeme je čím ďalej tým nebezpečnejšie pre ľudskú pokožku. Vedeli ste, že za predčasné starnutie pokožky je až z 80% zodpovedné práve UVA žiarenie? Možno teraz niekoľkým z vás zbúram istoty, ale nič také ako zdravé opálenie neexistuje. Opálenie je už signálom poškodenia bunkovej DNA. UV žiarenie je totiž ľudský karcinogén a vystavovanie pokožky slnku, bez adekvátnej celoročnej ochrany v podobe opaľovacieho krému, je hazard so zdravím vlastnej pokožky. 

Na Zem dopadajú dva druhy žiarenia – UVA a UVB. Zatiaľ čo UVB žiarenie je zodpovedné za opálenie (spálenie) pokožky a pôsobí v epidermis (vo vrchnej vrstve pokožky), UVA žiarenie prechádza až do dermis. Tu sa však nachádzajú dôležité proteíny ako kolagén, elastín a mnohé iné – a dochádza k ich nenávratnej degradácii. Ak by som to mala povedať naozaj laicky – darmo budete používať rôzne antiaging prípravky, či prípravky proti pigmentovým škvrnám, keď pleť nechránite pred najväčším voľným radikálom – slnkom.

Práve slnečné žiarenie je v najväčšej miere zodpovedné za rakovinu kože, predčasné starnutie pokožky, vznik hyperpigmentácií a podieľa sa tiež na rôznych zápaloch, akné či rozšírených póroch. Preto je viac ako vhodné chrániť sa pred ním opaľovacím krémom so širokospektrálnou ochranou. Denne! Ako sa však k tomuto odporúčaniu postavíte vy, je samozrejme na vás. Pracujte však s informáciou, že UVA žiarenie je s nami stále, prechádza cez oblaky, okná a len tak ho nevypnete…

SPF uvedené na obale výrobku však uvádza len ochranu pred UVB žiarením. Pre nás je však dôležité chrániť sa aj pred UVA žiarením. Preto na obaloch výrobkov musíme hľadať nápis „širokospektrálny“ alebo UVA v krúžku. 

Aké blokátory UVA a UVB žiarenia nájdeme v krémoch?

Delíme ich jednoducho na chemické a fyzikálne, alebo tiež organické a minerálne. V podstate je jedno, aké filtre v produktoch zvolíte, dôležité je, aby vám vyhovovali a celkovo, aby vám vyhovoval daný opaľovací krém. Každé z nich má niekoľko výhod i nevýhod. Ja osobne uprednostňujem práve minerálne filtre – oxid zinočnatý a oxid titaničitý.

Nanášanie opaľovacieho krému a najčastejšie otázky

Pri aplikácii opaľovacieho krému je nutné dbať na dostatočné množstvo. Odporúča sa približne jednu štvrtinu až pol čajovej lyžičky na celú tvár, krk a uši. Veľmi obľúbené je aplikovať opaľovací krém po dĺžke 2 – 3 prstov (od konca prsta po vankúšik), pretože toto množstvo sa práve rovná spomínanej ¼ a ½ čajovej lyžičky. Následne (najmä v letných mesiacoch) by sa toto množstvo malo každé 2 – 3 hodiny reaplikovať, prípadne, keď sa človek kúpe alebo veľmi potí, tak aj častejšie. Horšie to je v prípade aplikácie cez make-up, preto existujú 3 alternatívy reaplikácie opaľovacieho krému:

  1. Opaľovací krém naniesť na hubku a jemne do pleti vklepkať cez make-up
  2. Prestriekať tvár neviditeľným mistom (SPF30 a vyššie)
  3. Tvár dostatočne prepudrovať púdrom s SPF30 a vyššie

Poznáme aj takzvané denné krémy s SPF, avšak tu musíme čeliť dvom problémom. Prvým je, že nie každý denný krém s SPF ponúka širokospektrálnu ochranu (UVA+UVB). SPF znamená len ochranu pred UVB. Druhým problémom je, že ich primárnou funkciou je pokožku hydratovať a my nemusíme odhadnúť to správne množstvo. Pokožka sa nám môže zdať už hydratovaná, ale nemusí byť dostatočne chránená. 

Pozor, SPF faktor v dekoratívnej kozmetike určite nie je tak postačujúci ako napríklad pri hydratačnom kréme. Existuje množstvo takýchto produktov s SPF, ale bez UVA ochrany (chránia len pred UVB) a tu už rozhodne nenanesieme dostatočné množstvo, aby bola pokožka chránená. Ak by sme si totiž na tvár aplikovali pol čajovej lyžičky make-upu, vyzerali by sme ako vosková figurína…

Moje rady:

  • Opaľovací krém aplikujte len na deň, ako posledný krok v rannej rutine – po hydratačnom kréme
  • Nanášajte ho vždy pred dekoratívnou kozmetikou (primer, make-up či iné)
  • Opaľovací krém nikdy s ničím nemiešajte a nerieďte, mohol by sa znížiť jeho účinok
Zdieľaj:

Followuj nás:

© 25.10.2021, Katarína Balabánová

ĎALŠIE Z TÉMY #ESTETICKÁ DERMATOLÓGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.