Starostlivosť o vlasy za hranicou šampónu a kondicionéra

Príčinou vypadávanie vlasov sú genetické predispozície, hormonálne zmeny, problémy so štítnou žľazou, nedostatok vitamínov alebo nevhodná starostlivosť o vlasy. Problémom s rednutím vlasov možno predísť používaním šampónov, aplikovaním vlasových kúr a toník proti vypadávaniu vlasov. Následná obnova celých vlasových končekov je náročná, preto je najdôležitejšie posilniť a zachovať existujúce vlasy. V súčasnosti je silné vypadávanie vlasov jedným z mnohých post-covidových syndrómov.

Chladné počasie vlasom neškodí tak ako slnko a slaná voda, ale v zime nemajú dostatok vlhkosti, bývajú vysušené a slabé. Nedostatok vitamínov vlasy tiež pocítia, rovnako ako veľké zmeny teploty niekoľkokrát za deň, keď sa premiestňujeme z vykúrených miestností do chladu. Áno, o vlasy sa musíte starať celoročne a akákoľvek kvalitná prevencia je lepšia ako riešenie závažného problému.

Trichológia

Vypadávanie /rednutie vlasov, alopécia, kúty a plešivosť, mastné vlasy, lupiny a šupinatosť pokožky, seboroická dermatitída, psoriáza... problémov veľa, jedno riešenie. S vekom navyše prirodzene klesá počet vlasových folikulov. MUDr. Alexandra Markotánová, chirurgička kliniky ENVY odporúča trichologické vyšetrenie. „Najskôr je dobré navštíviť internistu, určí anamnézu, diagnostikuje príčiny, odoberie protilátky proti vlasovým vačkom. Vyšetrenie trichologickou kamerou, ktoré skúma samotný vlas a pokožku je veľmi efektívne. Zistíme ním hustotu vlasov v záhlaví, v oblasti vzniku kútov, určíme príčiny vypadávania, rozpoznáme prítomnosť anomálnych vlasov, nastavíme liečbu. Najlepšie skúsenosti máme s vlasovou mezoterapiou.“ 

Vlasová mezoterapia

Vďaka nej vlasové korienky dostanú potrebnú výživu. Zlepšuje sa stav pokožky hlavy. Vlasy sú hustejšie, silnejšie a lesklejšie. Pokožka sa lepšie prekrvuje, čo pomáha výžive a okysličeniu buniek. MUDr. Annamária Gurčíková: „Pomocou ihličiek sa aplikujú priamo do pokožky, do strednej vrstvy kože výživné látky vo forme „kokteilov“ s vitamínmi, minerálmi, koenzýmami, aminokyselinami. Ošetrenie je veľmi účinné, nevyžaduje anestéziu. Pomôže s riedkymi, slabými či vypadávajúcimi vlasmi. Hydratuje a vyživuje pokožku hlavy, a teda povzbudzuje rast vlasov. Najlepšie je mezoterapiu pravidelne opakovať. Dva dni pred vyšetrením je potrebné vlasy umyť. Nepoužívať kondicionér, tužidlo, lak a gél na vlasy.“ 

Plazmoterapia

Ide o aplikáciu vlastnej plazmy, ktorá je obohatená krvnými doštičkami. Švajčiarska technológia RegenPlazma čiže PRP (plazma bohatá na krvné doštičky) je doteraz najčistejšou formou aplikácie krvnej plazmy na omladenie pleti a ošetrenie pokožky vlasov. „Dokážeme pri nej aktivovať až 80 % vlastných rastových faktorov. Na rozdiel od iných metód navyše nepoužíva žiadne chemické aktivátory, čo eliminuje riziko alergických reakcií a akékoľvek individuálne intolerancie,“ vysvetľuje chirurgička. Plazma, v ktorej sa podarí zachovať vysoké percento krvných doštičiek hojí a regeneruje lepšie ako čokoľvek, čo doteraz poznáme.

„A-PRP (autologna–telu vlastná plazma) sa realizuje odobratím menšieho množstva krvi. V špeciálnej centrifúge následne dôjde k oddeleniu plazmy, ktorá je potom aplikovaná do kože a podkožia. Ide teda o minimálne bolestivú, veľmi účinnú procedúru, ktorá sa podáva formou mezoterapie – ultra tenkými ihličkami. Vzhľadom na použitie vlastnej plazmy je táto metóda vhodná aj pre alergikov alebo klientov s veľmi citlivou pokožkou,“ hovorí MUDr. Markotánová. 

Vlasová mezoterapia aj doma

Ampulky ENVY Therapy® HAIR Ampoules obsahujú patentované peptidy, ktoré revitalizujú existujúce vlasy a úžasne podporujú tvorbu nových vlasov, čiže dochádza k ich prirodzenému zhustnutiu. Ďalej dôležité vitamíny, aminokyseliny, minerály. Všetky zložky spolu ochraňujú a spevňujú vlasy, čistia pokožku na hlave. Výsledkom je lepšia štruktúra, hustota, dĺžka vlasov. Vlasové ampule vyvinula klinika ENVY a ich efekt nastupuje rýchlejšie, vlasy sú evidentne hustejšie, lesklejšie a zdravšie. Vzhľadom na vysokú koncentráciu účinných látok používajte ampulku iba raz týždenne. Aplikujte na umytú a vysušenú pokožku hlavy. Po použití ampulky vlasy 2-3 dni neumývajte. Pri použití s mezoterapeutickou pomôckou ENVY Therapy® Mezostamp, ktorá ma dvadsať titánových ihličiek dosiahnete zvýšenie prieniku účinných látok z ampuly do pokožky.  

Fakty o vlasoch 

 • Priemerne ich je 100 až 200- tisíc.  
 • Vyrastajú z vlasového puzdra, rastú 3-5 rokov, nasleduje fáza pokoja, ktorá trvá niekoľko týždňov a nakoniec vlas vypadne. Celý tento cyklus sa opakuje z vlasového puzdra počas života človeka 10 až 25-krát. Asi 80 % vlasov je v rastovej fáze.
 • Denne vypadne 100 vlasov.
 • Najrýchlejšie vlasy rastú v lete, najpomalšie v zime. 
 • 40 % ľudí od 18 do 50 rokov trpí plešivosťou.

Príčiny vypadávania vlasov 

 • Genetika – androgénna alopécia, ktorá je zapríčinená nadbytkom dihydrotestosterónu a charakterizuje ju vypadávanie vlasov v určitej lokalite.
 • Hormonálne zmeny u žien v dôsledku užívania antikoncepcie, tehotenstva, pôrodu.
 • Všetky ochorenia štítnej žľazy, choroby obličiek.
 • Nedostatok červených krviniek.
 • Poruchy zraku.
 • Dlhodobé alebo nárazové vystavenie stresu, prežitie traumy.
 • Radiácia, chemoterapia, vedľajšie účinky liekov.
 • Kožné choroby.
 • Nedostatok minerálov, vitamínov, zlá životospráva, porucha výživy. 
 • Psychické a sociálne faktory.
 • Nesprávna starostlivosť o vlasy, sezónne vypadávanie.
 • Post-covidový sydróm.
 • Dlhotrvajúce teploty a vyplavovanie malého množstva mužských hormónov (androgénov) u žien.
Zdieľaj:

Followuj nás:

© 27.04.2022, Envy

ĎALŠIE Z TÉMY #ENVY LEKÁR

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.