Trendy pri úprave prsníkov neexistujú

Pri zmenšovaní a úprave prsníkov nehovoríme o trende, v týchto prípadoch meníme objem prsníka a upravujeme pozíciu bradavky a dvorca do ideálnej polohy, aby prsník vyzeral čo najprirodzenejšie a najestetickejšie.

Menšie prsia sú v móde

Za trend v oblasti zmenšovania môžeme považovať lepšiu interdisciplinárnu spoluprácu a edukáciu pacientok neurológom, ortopédom a rehabilitačným pracovníkom, lebo odporúčajú redukčné operácie zo zdravotných dôvodov. Tak sa k operácii dostanú ženy, ktoré by sa za normálnych okolností neodhodlali na tento typ výkonu a považovali by svoje prsia len za estetický problém. Po operácii sú práve tieto pacientky veľmi šťastné, že sa zbavia bolestí chrbtice, zaparenín pod prsníkmi. Konečne si vedia kúpiť dobrú podprsenku. 

Veľké prsia ustupujú

Pri samotnom zväčšovaní sú trendy viazané skôr geograficky. Typická Brazílčanka má predstavu o veľkých prsníkoch, vyšportovanom chudučkom drieku a veľkom zadku so svalnatými nohami. Európanky sú jemnejšie, svojim spôsobom elegantnejšie a menej výstredné. Požadujú menej nápadné zmeny na hrudníku, Posledné roky vnímam skôr požiadavky na menšie implantáty s dôrazom na prirodzený výsledok.

Ako si vybrať implantát?

Požiadavka na veľké prsia tu stále bola aj bude. Určité percento žien chce mať výraznú zmenu hrudníka po operácii. Koniec koncov, veľmi radi používame termín prirodzenosť a prirodzený vzhľad prsníkov po použití implantátov. Je pravda, že s vhodným implantátom môžeme dosiahnuť svieži, mladistvý vzhľad prsníkov aj u ženy po troch deťoch, kde by prirodzený prsník bol spadnutý, mliečna žľaza spotrebovaná, nahradená do určitej miery tukom a koža by nebola pevná a bola by zmenená striami. Snažím sa vždy pozerať na pacientku ako na harmonický celok a snažím sa vybrať implantát na konzultácii, ktorý sa hodí k jej anatomickým proporciám. Finálne rozhodnutie je vždy v spolupráci s pacientkou, ktorá má možnosť si vyskúšať rôzne veľkosti, aby mala predstavu o eventuálnej pooperačnej veľkosti prsníkov. Inklinujem k menším prsiam a neraz sa mi stalo, že na konzultácii som pacientku odhováral od operácie, keď prsia mali pekný tvar, ideálne postavenie dvorcov, len boli menšie, ako by si želala pacientka. Malé prsia k športovej postave sú viac sexy ako veľké prsia, ktoré pacientku robia mohutnejšou. 

Výmena implantátov je zložitá

Je to pomerne zložitý operačný proces, ktorého priebeh záleží od viacerých premenných. Štandardný postup je, že sa používa implantát, ktorý je o niečo väčší ako pôvodný, ale trendy ukazujú, že pacientky si pýtajú menšie prsia. Vtedy je nutné vykonať úpravy prsníka, ktoré spevnia kožnú schránku okolo implantátu.

Celý proces začína konzultáciou, kde sa musia zladiť predstavy pacientky s technickou možnosťou operácie, musí sa vybrať správny implantát a pacientke vysvetlíme povahu výkonu aj potenciálne nové jazvy, ktoré sú nevyhnutné pri modelácii prsníkov.

Jednoduché to je len v prípade bezproblémovej kapsy okolo implantátu a veľmi podobnej, respektíve málo väčšej veľkosti nových implantátov. Vtedy sa z pôvodného rezu vyberie implantát, upravíme kapsu a vložíme nový implantát do pôvodnej kapsy. V prípade, že pacientka požaduje výmenu za menší implantát, je nutné k tomu prispôsobiť aj kapsu okolo implantátu aj kožu prsníka, ktorá vytvára kožnú schránku okolo implantátu. Pomerne často je nutné upraviť kožu prsníka pre zmeny v tehotenstve, respektíve zmeny hmotnosti pacientky.

Úprava kapsy okolo implantátu

Kapsa sa formuje okolo každého implantátu ako reakcia organizmu na cudzie teleso. Vo väčšine prípadov je tenučká, nehmatateľná. Po rokoch dochádza k postupnému hrubnutiu kapsy, začína byť hmatateľná, až môže dislokovať implantát a spôsobiť bolesti. Práve kapsa a nie vek implantátu je dôvodom na menenie implantátu po desiatich až dvadsiatich rokoch od prvotnej operácie. Ak je kapsa výrazne hrubá, respektíve obsahuje poškodený implantát, je nutné ju vybrať technikou en bloc. En bloc technika nie je úplne zaužívaná v praxi na Slovenku a som nesmierne hrdý na to, že na Envy klinike túto metódu vieme pacientkam ponúknuť. Ide o vybratie kapsy bez jej otvorenia, spolu s implantátom v jednom kuse. Tak, ako je dôležité plánovanie, konzultácia a operačný výkon, tak je dôležitá aj pooperačná starostlivosť.

Prispôsobia sa umelo zväčšené prsia zmenšeniu a novému implantátu?  

Ak použijeme na výmenu implantát, ktorý je menší, je takmer na sto percent nutná úprava kožnej schránky vo forme modelácie. Je potrebné si uvedomiť, že tak ako prsia, ktoré neboli operované, tak isto aj prsia s implantátom podliehajú postupne zmenám, ktoré sú spojené so starnutím kože, pôsobením gravitácie a zmenami v tehotenstve. Z týchto dôvodov prsia po rokoch potrebujú chirurgický zásah bez ohľadu na prítomnosť  implantátu. Prsníky majú minimálnu schopnosť sa prispôsobiť novému implantátu bez chirurgického zásahu.

Nemeňte, ak to nie je nevyhnutné 

Stalo sa mi, že na konzultácii som videl ideálne prsia s mäkkou kapsou, implantátom v správnom postavení. Klientka požadovala výmenu len preto, že uplynulo desať rokov  od primárnej operácie. V tomto prípade nie je nutné meniť implantát.

Druhou skupinou sú pacientky, ktoré som sám neoperoval a u týchto vždy váham, či sa do výmeny pustím. Často nepoznám podmienky, za ktorých bola primárna operácia vykonaná, nepoznám operačnú techniku predošlého operatéra, jeho správanie sa k tkanivám. Je to pre mňa pomerne veľké operačné riziko, ale ak sú prsníky v takom stave, že je operácia nutná, veľmi rád aj týmto pacientkam pomôžem.


Najžiadanejšie zákroky

Veľké trio: 

Augmentácia silikónovým implantátom zažíva mierny posun k menším implantátom a hybridným technikám.

Redukcia je na vzostupe, kvôli častejšiemu odporúčaniu odborníkov z iných medicínskych odborov.

Modelácia je stále častejšia pre finančnú dostupnosť a rast kúpyschopnosti obyvateľstva, tiež je to téma, o ktorej sa stále viac hovorí a viac pacientok sa dozvie o možnej úprave napríklad po tehotenstve.

Sú operácie prsníkov bezpečné?

Stále sa špekuluje ako dosiahnuť ešte vyššiu bezpečnosť pri operácii prsníkov s použitím silikónových implantátov. Javí sa, že menšie implantáty sú menej komplikované pre pooperačný priebeh. Taktiež tu máme trendy ako hybridné techniky, kde spolu s implantátom používame na vyplnenie objemu a doladenie kontúr prsníka vlastný tuk. Pri tejto technike odsajeme tuk z problémových partií napríklad vnútorných stehien, alebo spodného bruška a vyplníme vnútornú časť hrudníka, dekoltu. Ďalším trendom sú techniky, ktoré stabilizujú implantát na mieste – je to takzvaná vnútorná podprsenka. Opäť som veľmi rád, že všetky tieto techniky vieme ponúknuť.

Vieme, čo funguje a čo nie

Ak príde pacientka so spadnutými prsníkmi a už bola na konzultácii, kde jej povedali, že dajú veľké implantáty pod žľazu, aby sa prsia rozvinuli, tak vieme, že to fungovať nebude. 

Každá doba prináša nové trendy a revolučné techniky. Pred desiatimi rokmi tu bol trend vyplnenia prsníkov injekčne rôznymi umelými výplňami. Ukazuje sa, že tieto metódy neboli veľmi šťastným riešením a momentálne prinášajú viac problémov ako úžitku. Preto treba veľmi citlivo a rozumne vybrať, akým trendom podľahneme. Na druhej strane silikónový implantát predstavuje v súčasnosti neprekonanú metódu na zväčšenie objemu prsníka. Presnosť, prediktivita a stabilita objemu, ktorý sme schopní vytvoriť pomocou implantátu, nie je možné dosiahnuť žiadnou inou súčasnou metódou. 

 

Zdieľaj:

Followuj nás:

© 25.10.2021, MUDr. Juraj Gajdoš, plastický chirurg

ĎALŠIE Z TÉMY #PLASTICKÁ CHIRURGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.