Vladimíra Ledecká

Najmladšia členka tímu prezidenta

Vladimíra Ledecká je inšpiratívna mladá žena.  Vyštudovala Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. Počas štúdia praxovala v prestížnej advokátskej kancelárii a bola členkou akademického senátu fakulty a univerzity. Študijný pobyt a odbornú stáž absolvovala v Salzburgu. Po boku prezidenta Andreja Kisku bola už od začiatku jeho volebnej kampane. Po víťaznej volebnej noci sa stala členkou jeho tímu a dnes vedie oddelenie regionálnej politiky v Kancelárii prezidenta SR.
Sama sa charakterizuje ako cieľavedomá žena, ktorá vie, čo v živote chce, a ide za tým.

 Ako ste si predstavovali svoju kariéru ako dieťa a ako neskôr, už na vysokej škole? Zmenili sa vaše predstavy?

Priznám sa, že moje predstavy o kariére sa vždy zhodovali s tým, aký seriál bol práve v kurze. Keď fičal Superman, videla som sa ako Lois Laneová, zvedavá no-vinárka, ktorá sa nebojí žiadneho dobrodružstva, ani toho najväčšieho, zaľúbiť sa do superhrdinu (smiech). Neskôr som sa videla v legendárnej Ally McBealovej, čo dosť výrazne ovplyvnilo aj výber vysokej školy. Vyštudovala som právo. Dnes sledujem House of Cards. Asi preto som v politike (smiech).

 Kto bol vaším vzorom, keď ste boli dieťa?

Mojím vzorom boli vždy moji rodičia. Mama ako superžena, ktorá stíhala kariéru, skvelý look, vždy byť načas doma s teplou večerou. Vždy sa tvárila, že varí ona, ale my s tatom sme vedeli, že v rúre prihrieva pekinskú kačku, čo kúpila v čínskom bistre po ceste domov. S otcom sme sa na seba uškŕňali a kopali sa pod stolom, ale vždy sme ju pochválili. Asi preto sme ju museli jesť každý deň.

Otec je dodnes starostom dedinky, odkiaľ pochádzam. Na ňom som vždy obdivo-vala ľudskosť a schopnosť nevidieť problémy, ale riešenia.

 Aké boli začiatky v prezidentskom  paláci? Pripadali ste si ako vo filme? Ako ste si to najskôr predstavovali a ako to potom bolo v skutočnosti?

Šok. To je to správne slovo. Prišla som z Rakúska, z medzinárodnej právnickej firmy, ktorá pomerne veľa spolupracovala so štátom a rakúskymi ministerstva-mi. Aj napriek tomu, že som mala len 22 rokov, bola som cudzinka a žena, nikdy mi to nikto nedal pocítiť. Ministerskí  úradníci sa ku mne správali ako k partne-rovi  a biznismeni ma vítali na stretnutiach ako mladú posilu s novými myšlien-kami a nápadmi. Po príchode na Slovensko, do štátnej správy, som zažila opak. Zamrzelo ma to. Ja som Slovenka, chcem tu ostať žiť, ale nad mnohými vecami krútim hlavou a veľmi si želám, aby raz moje deti zažili iný prístup, iné Slovensko. Lepšie. V také verím.

 Stretli ste sa s predsudkami  v prezidentskom paláci a celkovo v rámci pra-covného prostredia v súvislosti s vaším vekom a vzhľadom?

Keď som sa zjavila po boku prezidenta, časopisy zaplavili titulky o „sexi“ blondínke vedľa prezidenta. Na pracovných rokovaniach prvých 15 minút do-dnes venujem tomu, aby som druhú stranu presvedčila o svojej kompetentnosti. Komunikácia je oveľa jednoduchšia cez telefón ako osobne. Vyhnem sa predsud-kom voči vizáži a mladému veku. Stále ma prekvapuje, koľko nedôvery v mladých ľudí má spoločnosť. Ako si nevieme predstaviť mladú ženu radiť prezidentovi. V zahraničí je bežné, že viac ako životná skúsenosť vás na trhu práce predá kva-litné vzdelanie, kreatívne myslenie a motivácia

  Nemáte pocit, že musíte "makať" viac, vedieť viac či byť dlhšie v práci, aby ste dokázali, že síce ste mladá a krásna žena, ale ste hlavne šikovná?

Uvedomujem si, ako ma mnohí vnímajú, ale hľadám v tom pozitíva. Človek je na seba prísnejší, lebo si uvedomuje, že musí. Niekedy je ten pomyselný bič nad vami vaším hnacím motorom. 

 Snažili  ste sa v začiatkoch prispôsobovať svoju vizáž a outfity v zmysle byť nenápadnejšia, prípadne pôsobiť staršie?

Áno, a dopadlo to hrozne (smiech). Biele košele, čierne sukne pod kolená. Nie, nie tie sexi s vysokým pásom. Tie zvonové a nudné. To boli moje pokusy pridať si na veku. Vraj sa mi to aj podarilo, smiali sa kolegovia, ale namiesto tridsiatky som si to dala šípkou k móde šesťdesiat plus. Dnes som už tieto pokusy zavrhla a viac si užívam módu. V outfitoch som odvážnejšia, aj keď protokol má v našom povolaní jasné medze.

 Ako mladá žena tejto generácie máte aj Instagram aj Facebook. Máte pocit, že vás vážnosť vašej pozície ovplyvňuje nepostovať úplne to, čo vám na-padne, alebo čo väčšina vašich rovesníkov v pohode v rámci zábavy pridá, aby to neskončilo nevhodne prekrútené v novinách?

Dávam si pozor, ale priznám sa, že mojím únikom v internetovom svete je Insta-gram. Tam si dám aj fotky z dovolenky, aj fotky z piatkového večera s kamoškami. Strážim si, koho si na Instagrame pridám, tak verím, že mi žiadne novinárske oči neunikli. Facebook vnímam viac politicky.

 V práci riešite vážne témy, ktoré ovplyvňujú život každého občana našej krajiny, viete sa však v súkromí prepnúť na klasické babské veci ako debatky o móde, kráse, vzťahoch?

A ako rada! Zbožňujem svoje kamarátky za to, že ich politika vôbec nezaujíma a nepýtajú sa ma na názory na štrajky, spory či kauzy. O tom je moja práca. Nerada to prenášam aj do súkromia. Ale klebety o politikoch, to už áno. Tam sa rady zapoja. Vyzvedajú aj na prezidenta. Typický babinec s hlasným smiechom a troma nákupnými taškami.

 Aký je váš bežný deň? A nemyslím len pracovný, ale skôr to, kedy vstávate, kedy chodievate spávať (viem, že neskoro), či chodíte pravidelne cvičiť, stretávate sa s priateľmi...

Neporiadna som v tom, že si nosím prácu aj domov. Preto chodím spať neskoro, na maily odpisujem aj po polnoci. Ale keď otvorím laptop, často si tam nechám odkaz typu „sprav aspoň tých 50 drepov, čo odkladáš už dva dni“ a ja ich fakt spravím. Ráno si privstanem a cvičím jogu, ale aj tak najviac kalórií spaľujem smiechom s kamoškami.

 Kde sa vidíte o 5 a 10 rokov?

O 5 rokov sa vidím ako manželka. O 10 ako matka. Asi o tom snívame všetky. Ja o to viac, že je môj život taký intenzívny a rýchly. Mesačne vystriedam niekoľko krajín. Týždenne niekoľko slovenských miest. Pochádzam z východného Slovenska. Žijem v Bratislave. Hľadám sa niekde na polceste, väčšinou s kufrom v ruke. Snívam o domove a ten pre mňa nie je miesto, ale rodina.

© 28.07.2017, Natália Selveková, foto : Tomáš Thurzo

ĎALŠIE Z TÉMY #INŠPIRATÍVNE ŽENY

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.