Krásne nosy

S pribúdajúcim vekom starne celé telo, nos nevynímajúc. V konečnom dôsledku sa zdá, akoby sa vekom zakrivil a celkovo narástol. Odpovedá MUDr. Ivan Veme, primár ušno-nosno-krčného oddelenia nemocnice Košice-Šaca.

Ako sa proces starnutia prejavuje na nose?
Vonkajší nos je tvorený „tvrdou"-  kostnou časťou v oblasti koreňa a chrbta nosa,  a „mäkkou"-  spojivovou časťou v oblasti krídel, nozdier a nosovej špičky. Spojivové tkanivá predstavujú chrupavky  a väzivá - ligamentá.  Starnutím chrupavky zhrubnú, čo spôsobuje zhrubnutie mäkkého vonkajšieho nosa. Súčasne sa stráca pružnosť väziva, čím špička poklesne vplyvom gravitácie. Nos sa mení na orlí, viac zahnutý špičkou smerom nadol.
Stáva sa, že predtým krásny nos, ktorý bol upravený nejakým invazívnym alebo neinvazívnym spôsobom, náhle zmení svoj pôvodný tvar?
Ak dôjde k náhlej  zmene tvaru nosa, treba vždy myslieť na to, že ju mohol vyvolať úraz, ktorý niekedy pacient neprizná. Tiež rôznymi chorobami, ktoré spôsobia zmenu kvality tkanív nosa - kože, podkožia, väziva, chrupaviek, nosových kostí, alebo defekt vnútorných štruktúr nosa, napr. nosovej priehradky.
Aké sú možnosti úpravy nosa? Je vždy nutný chirurgický zásah ? Dá sa nos korigovať aj inak?
Väčšie  nepravidelnosti ako hrb na chrbte nosa, krivý či zhrubnutý nos, zmena špičky, poklesnutý nos a podobne, si vždy vyžadujú chirurgickú korekciu - rinoplastiku. V posledných rokoch sa uplatňujú techniky, pri ktorých sa drobné irregularity vonkajšieho nosa dajú korigovať výplňami - rôznymi  materiálmi, aplikovanými pod kožu. Kedže často dochádza k postupnému vstrebávaniu týchto  materiálov,  kozmetický efekt metódy je často iba dočasný.
Stretávate sa často s nosmi typu „spackané plastické operácie“ ?
Približne 10-20 percent plastických operácií nosa sprevádza neuspokojivý  kozmetický, prípadne funkčný výsledok. U ťažko deformovaných nosov, napríklad po úrazoch, po rázštepe, sa niekedy nedá dosiahnuť optimálny výsledok jedinou operáciou.  Tieto stavy si často vyžadujú reoperáciu. Každý operatér vykonáva revízne operácie nosa, či už sám po sebe, alebo po iných chirurgoch. Ja som zriedkavejšie konfrontovaný s nosmi , „spackanými operáciami", v porovnaní s neoperovanými, indikovanými na prvotnú korekciu.
Na čo je dôležité sa zamerať, ak uvažujeme o nejakej úprave nosa?
Najprv si musíme položiť otázku, či je nutná iba kozmetická korekcia vonkajšieho nosa, ktorý je veľký, krivý, orlí, nesúmerný, ale pritom sa cezeň dobre dýcha, alebo je nutná  operácia, ktorou sa musí upraviť tvar nosa a súčasne zlepšiť dýchanie cez nos. Podľa toho je vhodná  buď estetická operácia - rinoplastika, alebo funkčno-estetická operácia - septorinoplastika. Pri  funkčne-estetickom výkone je cieľom pekný, ale aj funkčný, dobre priechodný nos. Ak pacient potrebuje estetickú korekciu vonkajšieho nosa, cieľom je  korigovať ho tak, aby bol súmerný, symetrický a harmonizoval s tvárou. Za nemenej dôležité považujem, aby „nový“  nos  mal aj po operácií  vzhľad prirodzeného, „neoperovaného“ nosa.  Súčasne platí, že estetickou  operáciou by sa nemalo zhoršiť dýchanie. Ak sa to podarí dosiahnuť, takmer vždy to vedie k výsostnej  spokojnosti pacienta.
Riešia pacienti  problém nosa 2v 1, čiže odstráni sa zdravotný problém a vyrieši aj estetický ?
Každý pacient, ktorý potrebuje korigovať tvar vonkajšieho nosa a súčasne zlepšiť dýchanie cez nos, ocení, ak mu operatér ponúkne možnosť absolvovať operáciu 2 v 1. Teda jednu operáciu - septorinoplastiku, ktorou sa  vyriešia  oba problémy, zdravotný aj estetický. Ani v súčasnosti  to nie  je bežná prax - zlatý štandard - na všetkých pracoviskách na Slovensku. Kedže som otorinolaryngológ, ktorý má bohaté skúsenosti s chirurgiou nosa a nosovej dutiny,  vždy ponúkam pacientovi, ktorý to potrebuje, jedinú funkčno-estetickú operáciu -septorinoplastiku.
Odmietli ste niekedy nos upraviť, prerobiť...ak teda nešlo o nejaký zdravotný, ale len estetický problém?
Tieto situácie sú zriedkavé, ale občas sa vyskytnú. Vtedy sa  stretávam u pacienta s neprimeranými očakávaniami od estetickej operácie vonkajšieho nosa. Pri  rozhovore vycítim, že pacient očakáva viac, ako úpravu a vylepšenie svojho vzhľadu, očakáva tiež vyriešenie osobných, rodinných, pracovných alebo psychických problémov. Vtedy ho odmietnem, pretože v týchto situáciách operácia nosa jeho problém nevyrieši.  Je dôležité si uvedomiť, že operatér musí byť tak trochu aj psychológom a venovať  pohovoru s pacientom pred operáciou veľkú vážnosť a dostatočný čas.
© 22.01.2019, Envy

ĎALŠIE Z TÉMY #ESTETICKÁ DERMATOLÓGIA

Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie “cookie” na našej stránke.